Taková jsou nepsaná pravidla závodu mopedů a fichtlů, který každoročně přiláká do Radslavic na Přerovsku stovky návštěvníků. Na start pátého ročníku s přiléhavým názvem Žhavé rozety se v sobotu dopoledne vydalo sto dvacet kozích dechů z celé Moravy.

Mopedům a fichtlům propadli v Česku nejen starší závodníci, kteří pamatují zlatou éru kozích dechů v padesátých a šedesátých letech, ale i ženy a mladí lidé. „Co mě na tom baví? Smrad z benzínu, recese a zábava. Závody mopedů jsou názornou ukázkou toho, že si člověk může užít zábavu i na slabší motorce, nejen na silném stroji,“ řekl jeden ze soutěžících Petr Kuban, jenž reprezentoval místní „Farář team“.

Ten prý svého „miláčka“ – moped Stadion S-11, vyrobený v roce 1958, našel ve stodole. Většina strojů, které se sešly na startu, měla podobný osud. „Můj tatínek ho koupil od souseda před dvaceti lety a já s ním teď jezdím na závody. Mám ho jako mazlíka a člena rodiny,“ svěřil se také David Látal z Moped teamu Králíky v Orlických horách.

Že je konkurence neúprosná, ukázala hned v úvodu závodu spanilá jízda, na níž se představili všichni soutěžící ze čtyř kategorií – mopedy originál, mopedy speciál, fichtly originál a fichtly speciál. Když se dalo do pohybu všech sto dvacet strojů, nebylo přes burácení jejich motorů téměř slyšet.

Návštěvníkům, kteří přišli povzbudit své favority, to ale nevadilo. „Dojel jsem se podívat až z druhého konce okresu, ale vůbec nelituji. Sám moped vlastním, ale už bych si s ním netroufl vyrazit na závod. Mohl by to totiž být můj poslední,“ usmál se asi sedmdesátiletý důchodce.

Pořadatelé si letošní účast pochvalovali. „Zájem je velký, na startu se sešly stroje z různých moped teamů na Moravě – z Radslavic, Žešova, Rychtářova, Býškovic nebo Frýdku Místku,“ shrnula hlavní organizátorka akce Lucie Navrátilová. Kozí dechy podle ní mají za úkol zvládnout trasu přes dva kilometry dlouhou v co nejlepším čase. Ani vynikající forma jezdce ale nemusí být tím, co nakonec soutěž vyhraje. Pokud totiž ze „stařečka“ z rakovnické výrobny upadne kus součástky, má závodník po slibně započaté kariéře.

„Ulomilo se mi sedátko, a abych mohl na start dalšího kola, musím ho spravit, nebo si od někoho půjčit jiné,“ popsal nečekanou příhodu vítěz prvního rozjezdu Igor Václavík z Moped teamu Rychtářov. Všichni borci, kteří zvládli trať bez nehody a v nejrychlejším čase, si ze závodu odnášeli pohár ve tvaru rozety, tedy kolečka od mopedu.

Výsledky závodu mopedu a fichtlů v Radslavicích

Kategorie Moped originál:

1. Igor Václavík (MT Rychtářov), 2. Martin Kudrna (Beruška RT), 3. Lukáš Matulík (Tlumačov), 4. Aleš Koutný Aleš ml. (MT Žešov), 5. Jiří Špindler (MT Králíky), 6. Antonín Řehák (MT Králíky), 7. Lenka Andrisová (Záhorská střela Býškovice)

Kategorie Moped speciál:

1. Erik Mikulášek (MT Rychtářov), 2. Adam Šromota (Farář team), 3. Josef Kanka (MT Rychtářov), 4. Daniel Bosák (MT Žešov), 5. Tomáš Bosák, (MT Žešov), 6. Marian Gurka (Rychtářov)

Kategorie Fichtl originál:

1. Ladislav Roreček ml. (Fichtl RT Hranice), 2. Aleš Baďura

(Milenov), 3. Ladislav Roreček st. (Fichtl RT Hranice), 4. Lukáš Krause (Břestek tým), 5. Jan Kučera (Brumovice na Moravě), 6. Vít Poucha (Dolní Poustevno), 7. Martin Semerád (Kocanda racing team)

Kategorie Fichtl speciál:

1. Lukáš Škrabal (Lunárov), 2. Martin Mika (Hlinsko), 3. Tomáš Neckář (TNT Ostrava), 4. Přemysl Toman (T.N. Tuning), 5. Jakub Durančík Jakub, 6. Michal Sedláček (Dvorek), 7. Dominik Menšík (AMK Frýdek-Místek)

Zvláštní kategorie:

nejstarší závodník: František Vágner (Fofr team Veselíčko)

nejmladší závodník: Ivo Jurečka ml. (Sobíšky)

nejlepší žena: Lenka Andrisová (Záhorská střela Býškovice)