Vždy, když se nákaza v daných ohniscích potvrdí, musejí chovatelé plnit nařízená veterinární opatření, aby nedošlo k dalšímu přenosu tohoto onemocnění.

„Majitelé musejí svá včelstva neprodleně utratit. To se dělá pálením. Spolu s hmyzem zničí i veškeré včelařské materiály, pomůcky a zařízení,“ řekl Jiří Zubal z Krajské veterinární správy v Olomouci.

Nařízením z veteriny podléhají kromě vlastníků nakažených včelstev i ti, jejichž chovy jsou zdravé. „Nařizujeme i mimořádná opatření pro takzvaná ochranná pětikilometrová pásma, která jsou okolo ohnisek. Ta platí minimálně jeden rok a spočívají v tom, že chovatelé nesmějí přemisťovat včelstva uvnitř, ven nebo dovnitř těchto pásem,“ uvedl Zubal.

Zubal upozornil, že opatření je důležité poslechnout. „Nařízení nelze obcházet. Takový postup by se projevil nepříznivě, došlo by ke škodám a doplatili by na to i ostatní chovatelé,“ vysvětluje Zubal.

Případné nákazy medu od včel, které jsou v ochranném pásmu, se lidé obávat nemusejí. „Medod těchto včel se může uvádět do oběhu až po vyšetření s negativním výsledkem,“ dodal Zubal.

Někteří včelaři mají strach, že pokud by se mor včelího plodu ještě víc roznesl, mohlo by medu ubýt. „Jestliže ničíte včelstva, tak se nemůže opylovat a nebude med,“ řekl Vladimír Cihelka, předseda olomouckého Českého svazu včelařů. Složitá je také situace v opylování.

Ta nastala kvůli předčasnému jaru, které zapříčinilo, že stromy a různé rostliny vykvetly najednou a včely velké množství květů nestíhaly. „Vypadalo to, že to bude špatné, ale tím, že pomohli i čmeláci, tak bude ztráta v mezích, tedy okolo deseti až patnácti procent,“ vysvětlil Svatopluk Čuba, vedoucí sadů v Králové, mísní části Medlova.

Lucie Herberová