Tak by se dala v kostce popsat atmosféra akce s názvem Mosty, která se uskutečnila v pátek 5. června na přerovském výstavišti. Jeho brány se letos otevřely pro veřejnost pouze na jeden den.

Důvodem změny dramaturgie je fakt, že se účinkující z ústavů chtěli více seznámit s Přerovem a jeho okolím.

„Ten nápad vznikl zcela spontánně. Soubory, které k nám pravidelně už deset let jezdí, znali z Přerova jen výstaviště. Proto jsme jim na sobotu naplánovali i další program ve městě,“ řekla Kamila Stroinová z Nadačního fondu Genáček, který akci pořádá.

Postižení ze všech koutů republiky se tak budou moci v sobotu podívat třeba do zdejší ornitologické stanice, navštívit park Michalov, a nebo si prohlédnout centrum města. Pořadatelé ale účinkujícím nabídli i pestrý program v areálu výstaviště i v pátek.

Kromě přehlídky tanečních a divadelních vystoupení souborů handicapovaných a dětí ze škol provázely Mosty i ukázky policejní, hasičské a armádní techniky.

Součástí nabitého dne byla i „Mostlympiáda“, což je tradiční soutěž družstev postižených ve sportovních disciplínách. V jednom pavilonu na výstavišti předváděli své umění také kosmetičky ze Střední školy gastronomie a služeb v Přerově. „Hlavně mezi dívkami byl o líčení obrovský zájem, což nás samotné překvapilo,“ řekla Kamila Stroinová.

Na Mosty proudí každý rok tisíce návštěvníků hlavně díky skvělé atmosféře během přehlídky souborů zdravotně postižených. Těch se letos na podiu vystřídalo téměř 30. Obrovský aplaus sklidil třeba rozšafný kankán tanečnic, ale i skvěle tanečně ztvárněný muzikál Starci na chmelu v podání jihlavského ústavu. Přítomné si nejvíce nadchly temperamentní skladby pražské skupiny Muzikál ze střední.

„Bylo to fantastické, něco takového jsme snad nezažili. Jsme rádi, že se si postižení s námi zatančili a užívají si to tu,“ pochvaloval si atmosféru koncertu jeden ze zpěváků skupiny David Bouša.

S příjemnými pocity odcházeli po vystoupení z podia i herci a tanečníci z jednotlivých ústavů. „Nacvičovali jsme Pohádku o princezně Jarmilce už od Vánoc a klienti se vždycky těší, až na Mostech vystoupí,“ líčila třeba Magdalena Plchová ze Znojma, která je v Přerově se souborem už potřetí.

Celý páteční program vyvrcholil Hvězdným večerem, na kterém letos nechyběli Helena Zeťová, skupina 5 Angels, Marek Ztracený a nebo Gipsy.cz.