Na zasedání zastupitelstva totiž opět neprošel návrh na změnu územního plánu, který by dal stavbě mrakodrapu zelenou. Obyvatelé Přerova devítipatrovou budovu na místě mezi hotelem Strojař a sokolovnou nechtějí.

Jednání zastupitelstva ukázalo, že stavba nenašla pochopení ani u představitelů města. Hlavním důvodem, proč je devítipatrová budova trnem v oku většiny zastupitelů, je obava z urbanistického narušení lokality u Bečvy.

„Do této zástavby se tak vysoký objekt nehodí. Objem budovy totiž počítá až se 68 byty,“ namítala zastupitelka Eva Šenkýřová (KDU-ČSL). Zastupitelce Martě Jandové (SpP) zase vadilo, že nebylo provedeno vyhodnocení vlivu stavby na životní prostředí a není jasná koncepce města, jak by měl v budoucnu vypadat vzhled nábřeží.

„Tato lokalita je stále ve vývoji a chybí mi její návaznost na plánovanou stavbu Tyršova mostu,“ řekla Jandová, která má za to, že by se měla zpracovat urbanistická studie celého nábřeží.

Stejného názoru byli i další zastupitelé, kteří chtěli být informováni o napojení Tyršova mostu na okolní lokality – mimo jiné i Brabansko, kde by měl mrakodrap vyrůst. „Měli bychom navrhnout regulační podmínky pro celé toto území,“ řekla Jandová.

Ještě dál šel ve své kritice zastupitel Vladimír Puchalský (SpP). „Z města se stal urbanistický kýč, což dokazuje zbořená Komuna a kobercový nálet paneláků,“ řekl Puchalský.

„Jedině regulační plán může jasně stanovit plány města a zabránit prosazování zájmů různých vlivových skupin,“ řekl v diskusi na zastupitelstvu.

Podle jeho slov by si mělo město chránit tak cenné území, jakým je lokalita v blízkosti řeky Bečvy. Na jednání vystoupili i občané města, kteří se netajili svými pochybnostmi vůči investorské firmě. Společnost Opera Bohemia, která chce devítipatrovou budovu stavět, totiž koupila v Přerově také zdevastované domy ve Škodově ulici a hodlá je v dohledné době srovnat se zemí.

„Počkal bych až na to, jak to dopadne ve Škodově ulici. Vůbec nevíme, jestli firma dokáže tuto situaci zvládnout,“ uvažoval jeden z přítomných občanů Martin Čechál. Nespokojeni byli i další zastupitelé.

„Jsme povinni regulovat rozvoj města a tento projekt jde podle mého proti tomu, co jsme schopni pro rozvoj udělat,“ řekl třeba zastupitel Petr Karola (KSČM).

Na toho se prý obrátili mnozí nespokojení občané, kteří si stavbu výškového domu nepřejí. „Nenašel jsem jediný argument, proč bych měl pro záměr hlasovat,“ shrnul svůj postoj Karola. Na jednání zastupitelstva padlo několik návrhů – hlasovalo se mimo jiné i pro to, aby měla stavba výškového domu pouze osm pater.

Zastupitel Richard Šlechta (SpP) zase navrhoval dopracovat regulační podmínky pro širší území na nábřeží. Ani jeden z návrhů zastupitelů ale neprošel, a tak se nakonec usnesli pouze na tom, že nepodpoří změnu územního plánu.

Zástupci investorské firmy Opera Bohemia neskrývali své zklamání z výsledků hlasování. „Investicím v Přerově se zatím nedaří,“ řekl bez bližšího komentáře jednatel společnosti Bohumil Chodil Jaké budou další kroky investora, už ale prozradit nechtěl.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika