Zatímco v sobotu budou nejnižší teploty v Olomouckém kraji ještě nad nulou nebo na nule, v neděli už podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) spadne rtuť teploměru v noci na -4 až -8 a přes den na -6 až -2 stupně Celsia.

Ve středu 3. ledna odpoledne dosahovala v Olomouci teplota nadprůměrných 10 stupňů Celsia. Teplé a vlhké počasí má podle ČHMÚ panovat až do víkendu, i když se začne mírně ochlazovat – v pátek budou maxima přes den 8 stupňů.

„Během soboty se charakter celého proudění nad Evropou začne zásadně měnit. Nad Británií se vybuduje rozsáhlá tlaková výše, která v podobě jakéhosi ‚bloku‘ znemožní přísun teplejšího oceánského vzduchu nad naše území. Umožní naopak průniku mrazivého arktického vzduchu od severu,“ přiblížil v úterý ČHMÚ na sociální síti X.

Nejistota podle ČHMÚ aktuálně panuje nad tím, jak chladný a vlhký tento vzduch bude - vypadá zatím spíše sušší.

„Na přesné odhady teplot a srážek je ale zatím brzy. Na začátku příštího týdne se ale dost možná dočkáme i celodenních mrazů, v případě jasných nocí i teplot hluboko pod -10 °C,“ avizoval ČHMÚ.

Celodenní mráz bude v Olomouckém kraji od neděle.

„Nejnižší noční teploty očekáváme -4 až -8, nejvyšší denní teploty -6 až -2 °C,“ informoval Petr Drobek z ostravského předpovědního pracoviště ČHMÚ. „Místy lze očekávat tvorbu náledí, zmrazků a sněhových jazyků,“ uvedl meteorolog.

Nejisté zatím podle ČHMÚ je, jak se bude počasí vyvíjet ve druhé polovině příštího pracovního týdne.

„Existují ale náznaky, že toto chladné období by mohlo být delšího charakteru a nebude jen přechodné. Tak jako tak, většina příštího týdne bude s vysokou pravděpodobností ve znamení zimního počasí,“ avizoval v úterý ČHMÚ na síti X.