Každý týden přibudou do statistiky dopravních nehod na Přerovsku zranění a mnozí z nás se nechtěně stávají svědky tragédií. Jen minulý čtvrtek bylo na silnicích okresu zraněno osm osob, z toho dokonce dvě děti.

V pondělí zase otřásla obyvateli Přerova tragická nehoda, která se stala přímo v centru města a při níž zahynul devětašedesátiletý chodec.

Jaké jsou nejčastější příčiny zářijových nehod, na to jsme se zeptali zástupce vedoucího přerovského Dopravního inspektorátu Pavla Chlápka.

Podepsala se katastrofální dopravní situace, která nastala po uzavření Tovární ulice v Přerově, na zvýšení počtu nehod ve městě?
Dopravní situace, jež nastala po uzavření některých frekventovaných silnic ve městě, naštěstí nijak zásadně nehodovost v Přerově neovlivnila. Tím hlavním problémem, se kterým se teď řidiči potýkají, jsou spíše dlouhé kolony a zácpy.

Jak se chovají řidiči v centru Přerova? Dodržují předpisy a nařízené uzavírky a nebo je naopak ignorují?
Převážná část projíždějících řidičů respektuje stanovené dopravní značení. Nejen naši policisté, ale i městští strážníci se zaměřili na situaci v Palackého ulici, kde byly zpočátku zmatky. Ze strany policie byla učiněna i konkrétní opatření ke zvýšení plynulosti dopravy. Minulý týden jsme vypnuli semafory v Palackého ulici i v ulici Velké Novosady, aby se doprava urychlila.

Kolik jste v poslední době udělili pokut a za co? Jaké jsou nejčastější prohřešky šoférů?
Za měsíc září bylo uloženo nejvíce blokových pokut za překročení nejvyšší dovolené rychlosti jízdy – a to 226; na druhém místě je pak technický stav vozidel – 156 a kvůli nedovolenému používání mobilního telefonu za jízdy jsme udělili 13 sankcí. Sedmnáct řidičů usedlo za volant pod vlivem alkoholu a jeden byl pod vlivem návykových látek.

Je podzimní čas v něčem výjimečný a nebo je letošní září co do počtu nehod na Přerovsku srovnatelné s loňskem? Mohl byste uvést konkrétní čísla pro srovnání?
Počty a následky dopravních nehod jsou v porovnání s loňským rokem srovnatelné. Došlo však k nárůstu nehod se smrtelným zraněním – letos – včetně září jsme zaznamenali 11 usmrcených, v roce 2009 jich byl stejný počet. Za celý minulý rok jich bylo třináct.

Které město vychází ze srovnání počtu dopravních nehod nejlépe? Hranice, Přerov a nebo Lipník?
Tyto údaje nelze objektivně srovnávat. Jednotlivá města totiž disponují různými druhy komunikací, včetně jejich celkové délky a stavu.

Silnice na Přerovsku jsou kvůli náporům nákladních aut zcela zdevastované, může i to mít vliv na nehodovost?
Dopravní nehody z těchto důvodů dosud nebyly zaznamenány, policie je tedy přesně nesčítá. Zhoršený stav silnic ale samozřejmě může ovlivnit chování řidičů.