Student Střední průmyslové školy v Hranicích se nad týdnem, během kterého bude s dalšími kamarády a spolužáky uklízet následky povodňové vlny v nezáviděníhodných podmínkách, dlouho nerozmýšlel. Spíše naopak.

„Vím, že něco takového je pro mě velká zkušenost. Beru to jako příležitost vyzkoušet si v praxi to, o čem se ve škole učíme. Zároveň samozřejmě chceme pomoci lidem, kteří to potřebují," tvrdí osmnáctiletý student oboru Požární ochrana.

Ve středu před šestou hodinou ráno vyrazil i on s početnou skupinou z Hranic na Mělnicko. Právě v oblasti soutoku dvou největších řek v republice bude i jeho asistence rozhodně potřebná.

„Asi nikdo ale teď ještě neví, co nás tam přesně čeká. Musíme se připravit i na to nejhorší. Je možné, že nás majitelé zatopených domů odmítnou, budou projevovat emoce. Musíme prostě zatnout zuby a snažit se jim pomoct. Rozhodně si tam nemůžeme hrát na nějaké psychology," dodává mladík ze Suchdolu nad Odrou.

Představy o tom, jak bude jejich aktivita v postižených lokalitách probíhat, jsou zatím značně neurčité.

„Jídlo ale máme zajištěné, přespávat budeme v tělocvičně. Hlavní je ale práce a pomoc druhým, i když odpočinek je taky důležitý. Musíme dbát i na sebe," říká.

Průmyslová škola do Čech vyslala s dvěma pedagogy hned třináct studentů. Mezi nimi i několik mladých dívek. Výpravu z Hranic doplnili také čtyři městští strážnicí a jedna pracovnice teplických lázní. Ve dvou autech tak na cestu vyrazilo dvacet lidí.

„O tom, že do Čech odjedu, vím jen pár dní. Doma s tím ale žádný problém nebyl. Rodiče mi jen řekli, ať na sebe dávám pozor. Byli rádi, že získám takovou zkušenost," podotýká Robin Navrátil.