Muž navštívil rizikovou oblast spolu se svou přítelkyní a zpět do vlasti přicestoval 24. dubna.

Kvůli bolesti v krku a kašli vyhledal oddělení ORL v Přerově, kde mu byly později odebrány vzorky krve. Podle epidemiologů je to zatím na Přerovsku jediný případ podezření na nebezpečnou prasečí chřipku.

„Muž strávil v rizikové oblasti týden – a to v době od 18. do 24. dubna. Pálení v krku, provázené kašlem, začal pociťovat ještě v Mexiku, k lékaři ale zašel až po návratu domů. Na oddělení ORL v Přerově nemoc diagnostikovali jako zánět horních cest dýchacích. Muži byly odebrány vzorky krve kvůli zjištění viru prasečí chřipky a byly zaslány do specializované laboratoře v Praze, “ uvedla přerovská epidemioložka Jitka Skácelová.

Pacient je nyní v domácí izolaci ve svém bydlišti v Beňově u Přerova. Z nemoci se po nasazení antibiotik úspěšně zotavuje. Muž podle epidemioložky neměl vysokou teplotu a ani ho nebolely klouby, takže není nutné obávat se nejhoršího. Příznaky nemoci navíc nemá ani jeho přítelkyně. „Výsledky testů, které prokážou, zda se jedná o prasečí chřipku či nikoliv, budeme znát už do týdne,“ podotkla dále epidemioložka.

Hygienici, jak dodala, mají situaci v regionu pod kontrolou. „Informovali jsme zdravotnická zařízení v regionu i praktické lékaře o tom, jak postupovat. V případě, že by je navštívil pacient po návratu z Mexika a měl příznaky jako je bolest v krku, kašel, horečka nebo bolesti kloubů, může lékař podle závažnosti zdravotního stavu pacienta rozhodnout o jeho umístění na infekčním oddělení nemocnice v Prostějově nebo v Hranicích,“ upřesnila Skácelová.

Lůžka pro případné pacienty už mají přichystané v Prostějově. „V Olomouckém kraji by nemocné s novým typem chřipky přijímali na infekčním oddělení nemocnice v Prostějově,“ uvedl mluvčí přerovské nemocnice Tomáš Želazko.

„Pro pacienty máme k dispozici 26 lůžek,“ řekla primářka infekčního oddělení zdejší nemocnice Jana Kleinerová.

Počet Čechů, kteří mají po návratu z Mexika lehké potíže s horními cestami dýchacími, se zvýšil ze 16 na 24. Ve třech případech byla už infekce vyloučena. Ve 21 se na definitivní výsledek čeká a pacienti jsou zatím v domácí izolaci.

„V Olomouckém kraji byla dvě podezření na prasečí chřipku. První ze Šumperska se nepotvrdil, na výsledky druhého z Přerovska stále čekáme,“ upřesnila krajská epidemioložka Martina Kundschofská.

Opatření proti nebezpečné chřipce už chystá Olomoucký kraj. V současné době se kvůli obavám z nákazy prověřují zásoby důležitých léků proti chřipce, počty lůžek na infekčních odděleních nemocnic a specializované vybavení zdravotnických zařízení. O situaci se osobně zajímal i hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík (ČSSD).