S úbytkem finančních prostředků se například letos musí vyrovnat Městské kulturní zařízení Hranice (MKZ), které provozuje nejen Zámecký klub a letní kino, ale pořádá i celou řadu dalších kulturních a společenských akcí.

„Dostali jsme letos méně peněz než vloni, což znamená, že budeme muset šetřit,“ informovala ředitelka MKZ Hranice Helena Votavová.

Jak dále upřesnila, bude nutné vymyslet způsob, jak uspořit na nákladech, aniž by se to dotklo lidí, kteří na kulturní akce chodí.

„Určitě nebudeme nijak radikálně zvyšovat vstupné nebo omezovat počet akcí. S ničím takovým nepočítáme. I když rostou ceny energií i výše honorářů, kompenzovat to musíme jinak,“ vysvětlila Votavová.

Bude Mňága i Viklický

Podle dramaturga MKZ Martina Kapka se bude program nadále zaměřovat na akce, které mají šanci na úspěch.

„Nejvíce chodí lidé na místní scénu, tedy na své kamarády, příbuzné a spolužáky, a pak také na velká jména. Z toho také vycházíme při tvorbě programu,“ řekl Kapek.

Prioritou klubu je tak podpora místní kultury, ošizeni ale letos nebudou ani ti, kdo se těší na slavnější umělce.

„Již teď se domlouváme nebo už máme nasmlouvané hodně zajímavá jména. Mohu zmínit například Pepu Streichla, Hudbu Praha, ASPM, Mňágu a Žďorp nebo Emila Viklického,“ doplnil Kapek.

Knihovna nakupuje v akcích a levněji než v obchodech

Stejně peněz jako loni letos dostane na svůj provoz Městská knihovna Hranice.

„Již několik let dostáváme od města stále stejnou částku a s tou musíme vyjít. Není divu, že náš rozpočet je stále napjatý. Už jsme prakticky vyčerpali všechny možnosti, jak ušetřit,“ popsala situaci ředitelka hranické knihovny Marie Jemelková.

Zatímco peníze z městského rozpočtu jdou především na provoz, prostředky na nové knihy do výpůjčního fondu pocházejí z čtenářských poplatků.

„Jejich cenu jsme letos nezvyšovali, protože poplatky zdražili poměrně nedávno, v roce 2010. Dospělí čtenáři tak letos opět zaplatí 120 korun na rok, děti a studenti 100 korun,“ uvedla Jemelková.

V loňském roce bylo podle jejích slov v knihovně zaregistrováno celkem 2634 čtenářů, kteří měli na svém kontě dohromady téměř 87 tisíc výpůjček.

Navzdory předpokládanému zvýšení cen knih kvůli vyšší DPH v letošním roce by ale hraničtí čtenáři neměli být ochuzeni o literární zážitky. Knihovna totiž hledá různé způsoby, jak se stávajícími prostředky zajistit dostatečný přísun nových knih.

„Máme domluvený s našimi distributory poměrně slušný rabat, takže máme knihy za lepší ceny, než jsou v obchodech. Hledáme i další cesty: nakupujeme knihy v akcích, u některých titulů se zase vyplatí chvíli počkat. Máme je sice později, ale za levnější cenu,“ vysvětlila ředitelka.

Na druhou stranu, některé bestsellery je nutné kupovat hned za původní cenu.

„Lukrativní zboží, co se rychle vyprodá, kupujeme okamžitě. Nechceme naše čtenáře ochudit,“ podotkla Jemelková.

Do muzea za dvojnásobek

Zdražením vstupného muselo v letošním roce reagovat Městské muzeum a galerie Hranice. Také tato organizace letos dostala od města na svůj provoz stejnou částku jako loni.

I proto se v obou výstavních síních, které pod muzeum spadají, zvýší od 1. února vstupné, a to na dvojnásobek oproti původní ceně.

„Dospělí zaplatí čtyřicet korun, snížené vstupné bude za dvacet korun,“ informovala ředitelka hranického muzea Hana Svobodová.

Počet výstav zůstane v letošním roce zachován ve stejném počtu jako loni.

„Budeme mít pět výstav v Synagoze a pět výstav na Staré radnici,“ sdělila Svobodová.

Interaktivní archeologie i Jurkovič

Omezena bude ale možnost využít během výstav animačních programů.

„Bohužel nemáme v současné době obsazené místo s kumulovanou funkcí propagačního pracovníka, grafika, který měl také na starosti animační programy. Budeme se to snažit pokrýt alespoň částečně tím, že by nám na vybrané výstavy někdo dělal animační programy na dohodu o provedení práce,“ dodala ředitelka.

Podle jejích slov měly loni v Hranicích největší úspěch výstava leteckých modelů a expozice Rok s krajkou a Nudíte se, přijďte do muzea. Z výtvarníků bodovali se svými výstavami Karel Švach a Jiří Klabal.

„Letos budeme mít zajímavou interaktivní archeologickou výstavu Od doby kamenné po dobu slovanských hradišť, v jednání je také expozice věnovaná architektu Dušanu Jurkovičovi,“ uvedla Hana Svobodová.