„V současné době se sběr v podstatě rozjíždí. Máme už k dispozici přibližně patnáct kotoučů různých materiálů, lidé nám půjčili své videokazety a další typy záznamů. Chceme ale dát čas i těm lidem, kteří tuto možnost zaregistrují později," řekl manažer místní akční skupiny (MAS) Rozvojové partnerství Regionu Hranicko František Kopecký.

Právě například VHS kazety či zvukové nahrávky, které určitým způsobem zachycují historii a život v regionu, budou v příštích měsících přeměněny do digitální podoby a se souhlasem majitelů budou v rámci archivu zveřejněny na internetu.

Výzva se přitom netýká jen soukromých akcí a rodinných oslav, ale také obecního spolkového života. I spolky, kterých na Hranicku rozhodně není málo, tak mohou záběry z dřívějších společenských událostí nabídnout vznikajícímu muzeu. Později materiály získají zpět.

„Momentálně se soustředíme právě na proces digitalizace. V létě pak přijde na řadu sběr samotných exponátů do muzea," dodal manažer František Kopecký.

Hustopečské muzeum se podle dosavadních plánů otevře na konci tohoto roku v přízemí místního renesančního zámku. Bude mít nejen svou filmovou část, ale také úsek hudební.