VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mým vzorem byl a bude Masaryk, říká Michal Chromec, kandidát na senátora

Přerov /SERIÁL - PŘEDSTAVUJEME KANDIDÁTY DO SENÁTU ZA VOLEBNÍ OBVOD Č. 63/ – Široká veřejnost ho zná jako praktického lékaře, ale také dlouholetého přerovského zastupitele. O křeslo v Senátu se neuchází poprvé, kandidoval už jednou v roce 1996 za Masarykovou demokratickou stranu. Letos na podzim se pokusí získat senátorský mandát podruhé – tentokrát pod hlavičkou ČSSD.

13.9.2014
SDÍLEJ:

Michal ChromecFoto: archiv autora

Proč jste se rozhodl jít podruhé do boje o křeslo v horní komoře Parlamentu? Byl pro Vás rozhodující nějaký konkrétní impuls?

Kandidoval jsem už v prvních senátních volbách v roce 1996. Jak je známo, zvítězila kandidátka tehdejší „čtyřkoalice." A v roce 1998–9 právě tyto strany, mezi jinými i KDU- ČSL, vehementně podporovaly „humanitární" bombardování zbytku Jugoslávie, které mělo v Srbsku kolem dvou tisíc civilních obětí. Bez mandátu OSN. Byl tak položen základ porušování mezinárodního práva, které následně vedlo k odtržení Kosova a dalším podobným akcím, jako byl Irák či Libye. Senátor Chromec by jistě velmi hlasitě protestoval. U nás doma se v tomto období ještě dalo zabránit mnohému, co se v dalších letech odehrálo, a naopak způsobit mnohé, co se nestalo. Dalo se zabránit rozkrádání a pozavírat zloděje. Teď jde o to neopakovat stejné fatální chyby. Ke kandidatuře jsem byl vyzván členy – seniory ČSSD jako nestraník.

Můžete shrnout svůj program a oblasti, kterým byste se chtěl v případě, že uspějete, věnovat?

Třem oblastem, které jsou středem mé pozornosti, se věnuji přes dvacet let. Zdravotnictví, vodárenství, sportu a tělesné výchově. Ve zkratce jde o to zachovat, respektive znovu obnovit celostátní síť veřejných krajských nemocnic, racionalizovat počet zdravotních pojišťoven a zasadit se o přijetí zákona o neziskových společnostech ve zdravotnictví. Ve vodárenství pak zabránit dalšímu šíření provozního modelu, kdy infrastrukturu platí veřejný sektor, a peníze z provozování plynou do zahraničí. Ve sportu se chci zasadit o vznik Výboru senátu pro tělovýchovu a sport. Je třeba prosadit nový Zákon o sportu a tělovýchově, který by preferoval amatérský sport a tělovýchovu. Jako Tyršovi pokračovatelé nemůžeme tělesnou výchovu nikdy opomíjet, neboť je základem všech sportovních aktivit.

Co považujete za nejožehavější problém přerovského regionu?

Je to nepochybně doprava. Pro Přerov je nejdůležitější dokončení dvou úseků dálnice D 1 a průtah či průpich městem, pro oblast Hranic pak Palačovská spojka.

A co podle vás nejvíce pálí samotný Přerov?

Problémem regionu i Přerova samotného je vysoká nezaměstnanost. Bylo by jedno řešení, které by dalo práci na dlouhou dobu i dělnickým profesím a následně mnoha dalším. Není to „ hladová zeď, je to průplav Dunaj-Odra -Labe. Ale to bychom se na tom museli domluvit a táhnout za jeden provaz. Je to jen zdánlivě ekonomický nesmysl. Zdá se dokonce, že by EU nebyla proti. Kdo myslíte, že tuto ideu zabije?

Nezaměstnanost na Přerovsku je v současné době vyšší než na Jesenicku, a to vůbec poprvé v historii. Proč se podle vás Přerovu vyhýbají velcí investoři?

Investor přichází, když cítí zisk. Ten zisk je tím větší, čím hůře jsou placeni zaměstnanci. Takže naši odboráři nejásali, když přicházel například Amazon. Když přišel Philips do Hranic s vizí, že bude vyrábět klasické obrazovky v čase, kdy už nikdo ani u nás nekupoval obyčejné televizory, tak muselo jít o nějakou poruchu ve vedení. Neviditelnou ruku trhu tady řídil chorý mozek.

Teď se jim otevře pole neorané na Ukrajině – trh, a ta nejlevnější pracovní síla. Buďme raději sami sobě investory.

Můžete shrnout svůj názor na otázku sociálních ubytoven? Jak lze zabránit tomu, aby stále přibývaly – mám na mysli konkrétní legislativní úpravu.

V Přerově rostou ubytovny jako houby po dešti, protože se byznys s lidskou bídou vyplácí. Přijměme takový zákon, který vykrádání sociálního systému zamezí a ubytovny budou mizet. Stanovme takové hygienické parametry, které nedovolí nikomu nabízet bydlení na úrovni devatenáctého století. Trestejme tvrdě každé podvodné jednání, ke kterému tu dochází.

Když srovnáte města Přerov, Hranice, Lipník, Tovačov, Kojetín a Potštát, ve kterém z nich se podle vás žije nejlépe?

Nejlépe se žije tam, kde máte rodinu, kamarády a můžete vzpomínat na své mládí – jedno, ve kterém městě či obci.

Obyvatelé Přerova se v posledních letech stále častěji stěhují na venkov. Čím si to vysvětlujete, a jak byste chtěl „slávu města" jako senátor pozvednout?

Životní náklady života na vesnici jsou jistě nižší, a lze tam do jisté doby přežít i z vlastních zdrojů – chtělo by to ovšem kus obdělávané půdy na pěstování všeho možného – nemám na mysli marihuanu. Nevidím v tom projev nelásky k Přerovu. Možná je to realizace návratu k přírodě. Povznést Přerov by mohla zcela jistě realizace vodní dopravní cesty, kterou jsem už zmínil. Přerov by měl být jedním s dopravních uzlů – přístavem. Nechám na fantazii čtenářů, jaké příležitosti by tím vznikly. Troufám si tvrdit, že by potom mohlo mít význam i naše nešťastné letiště.

Jak se díváte na současnou politickou situaci a dění ve světě?

Destabilizaci Afghánistánu, kde mohly holky chodit do školy naposledy za prezidenta Babraka Karmala – nevím, proč mi to jméno utkvělo v paměti, má na svědomí někdo, kdo vyzbrojil Taliban. Relativního „humanistu" Saddáma Husajna někdo svrhl, aby byl posléze nahrazen Islámským státem. Muamar Kaddafí byl samovládce, proto byl rovněž svržen a nahrazen skutečnými demokraty. Kdo to má všechno na svědomí? Vím zcela určitě, že to neorganizoval Pu­tin.

Jaké je vaše osobní krédo?

Nebát se a nekrást, před nikým se neponižovat a nad nikým se nepovyšovat. Mým vzorem byl a bude T. G. Masaryk.

Michal Chromec

kandiduje jako nestraník za ČSSD
lékař a zastupitel města Přerova
66 let
má ženu Marcelu a čtyři syny
vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci
do politiky vstoupil v roce 1990, kdy byl zvolen poprvé do zastupitelstva města Přerova. Od té doby působí nepřetržitě v zastupitelstvu. Naposledy kandidoval v roce 2010 jako člen Masarykovy demokratické strany za ČSSD, v rámci kandidátky získal nejvíce preferenčních hlasů
do Senátu kandidoval v roce 1996, skončil na 5. místě
v letech 1983 až 1984 působil jako lékař pod patronací OSN v Laosu
ředitel nestátního zdravotnického družstva Medeor

Autor: Petra Poláková-Uvírová

13.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení 100 Kč

Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená Obsluha separačního zařízení - drtícího zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Nabízíme:, Délka výkonu práce dle domluvy v průběhu letních měsíců, , Zájemci se mohou hlásit:, - telefonicky (09,00 - 16,00hod.) na čísle 734 573 881 - paní Jana Pausová. Pracoviště: Drcení tpv s.r.o., Pod Nemocnicí, č.p. 1464, 753 01 Hranice 1. Informace: Jana Pausová, +420 734 573 881.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 14 900 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech Švadlena - krejčová - střihačka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Nástup možný IHNED., , Náplň práce:, šití speciálních vícevrstvých pracovních oděvů, kusová nepásová výroba., , Požadujeme:, další praktické znalosti výhodou (podlepování, tepelný transfer, stříhání, znalost programů na stříhání, atd.); SOU v daném oboru výhodou; výhodou praxe v textilní výrobě., , Nabízíme:, úkolová nebo časová mzda, možnost práce přes čas; zaučíme dle specifikace výroby; dlouhodobá příležitost; bonusy ke mzdě; příspěvek na dopravu, možnost dovozu na pracoviště. Možnost i zkráceného úvazku; jednosměnný i dvousměnný provoz., , Zájemci se mohou hlásit u Bc. Karly Vebrové:, - zasláním životopisu (CV) na email: zahas@zahas-sro.cz;, - telefonicky (od 7,00 do 15,30hod.) na čísle 581 750 120 nebo 606 709 418;. Pracoviště: Zahas s.r.o., 751 31 Lipník nad Bečvou. Informace: Karla Vebrová, +420 581 750 120.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 19 850 Kč

Učitelé v oblasti předškolní výchovy Učitel/ka mateřské školy. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19850 kč, mzda max. 25220 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, vystudovaný obor Předškolní pedagogika, kladný vztah k dětem, znalost hry na klavír, kreativitu, samostatnost a flexibilitu. Znalost anglického jazyka a VŠ vzdělání výhodou., , Nabízíme:, Příspěvek na obědy, penzijní připojištění., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: matskol.rakov@centrum.cz;, - telefonicky (Po - Pá 08,00 - 16,00hod.) na čísle 733 733 826 - Mgr. Martina Juřicová, ředitelka. Pracoviště: Mateřská škola rakov, okres přerov, příspěvková organizace, 753 54 Soběchleby. Informace: Martina Juřicová, +420 733 733 826.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol Učitel/ka 2. stupně, obor Anglický jazyk. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: pospisil@zstenis.net;, - telefonicky na čísle 606 786 286 nebo 604 302 824 - Mgr. Michal Pospíšil. Pracoviště: Základní škola přerov, u tenisu 4, U Tenisu, č.p. 171, 750 02 Přerov 2. Informace: Michal Pospíšil, +420 606 786 286.


Francouzi se radují z vítězství na MS.
8

Triumf po dvaceti letech. Francouzi přestříleli Chorvaty a jsou mistry světa

Ilustrační foto.

Řidič ujel od nehody, policie ho dopadla

AKTUALIZOVÁNO

Autobus u Šternberka narazil do stromu, jedenáct zraněných

FOTO Z MÍSTA / Jedenáct zraněných si vyžádala havárie linkového autobusu v Hraničných Petrovicích nedaleko Šternberka na Olomoucku.

Na Helfštýně odkryli středověký odtokový kanál

Důmyslný a na svou dobu moderní odtokový systém, který odváděl dešťovou vodu z nádvoří hradu, odkryli v těchto dnech během bádání na Helfštýně přerovští archeologové.

Rozřezávání padlého Gottwalda a pomoc za všechny peníze: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 12. července 2018.

Vyberte GÓL JARA! Třináct střelců krajského přeboru bojuje o titul

VIDEO / ANKETA / Ve třinácti jarních kolech krajského přeboru probíhala hlasování o nejlepší gól týdne. Vítězné akce se staly součástí velké ankety o gól jara, jehož autora ocení v úvodu nové sezony olomoucký Krajský fotbalový svaz.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT