Proč jste se rozhodl jít podruhé do boje o křeslo v horní komoře Parlamentu? Byl pro Vás rozhodující nějaký konkrétní impuls?

Kandidoval jsem už v prvních senátních volbách v roce 1996. Jak je známo, zvítězila kandidátka tehdejší „čtyřkoalice." A v roce 1998–9 právě tyto strany, mezi jinými i KDU- ČSL, vehementně podporovaly „humanitární" bombardování zbytku Jugoslávie, které mělo v Srbsku kolem dvou tisíc civilních obětí. Bez mandátu OSN. Byl tak položen základ porušování mezinárodního práva, které následně vedlo k odtržení Kosova a dalším podobným akcím, jako byl Irák či Libye. Senátor Chromec by jistě velmi hlasitě protestoval. U nás doma se v tomto období ještě dalo zabránit mnohému, co se v dalších letech odehrálo, a naopak způsobit mnohé, co se nestalo. Dalo se zabránit rozkrádání a pozavírat zloděje. Teď jde o to neopakovat stejné fatální chyby. Ke kandidatuře jsem byl vyzván členy – seniory ČSSD jako nestraník.

Můžete shrnout svůj program a oblasti, kterým byste se chtěl v případě, že uspějete, věnovat?

Třem oblastem, které jsou středem mé pozornosti, se věnuji přes dvacet let. Zdravotnictví, vodárenství, sportu a tělesné výchově. Ve zkratce jde o to zachovat, respektive znovu obnovit celostátní síť veřejných krajských nemocnic, racionalizovat počet zdravotních pojišťoven a zasadit se o přijetí zákona o neziskových společnostech ve zdravotnictví. Ve vodárenství pak zabránit dalšímu šíření provozního modelu, kdy infrastrukturu platí veřejný sektor, a peníze z provozování plynou do zahraničí. Ve sportu se chci zasadit o vznik Výboru senátu pro tělovýchovu a sport. Je třeba prosadit nový Zákon o sportu a tělovýchově, který by preferoval amatérský sport a tělovýchovu. Jako Tyršovi pokračovatelé nemůžeme tělesnou výchovu nikdy opomíjet, neboť je základem všech sportovních aktivit.

Co považujete za nejožehavější problém přerovského regionu?

Je to nepochybně doprava. Pro Přerov je nejdůležitější dokončení dvou úseků dálnice D 1 a průtah či průpich městem, pro oblast Hranic pak Palačovská spojka.

A co podle vás nejvíce pálí samotný Přerov?

Problémem regionu i Přerova samotného je vysoká nezaměstnanost. Bylo by jedno řešení, které by dalo práci na dlouhou dobu i dělnickým profesím a následně mnoha dalším. Není to „ hladová zeď, je to průplav Dunaj-Odra -Labe. Ale to bychom se na tom museli domluvit a táhnout za jeden provaz. Je to jen zdánlivě ekonomický nesmysl. Zdá se dokonce, že by EU nebyla proti. Kdo myslíte, že tuto ideu zabije?

Nezaměstnanost na Přerovsku je v současné době vyšší než na Jesenicku, a to vůbec poprvé v historii. Proč se podle vás Přerovu vyhýbají velcí investoři?

Investor přichází, když cítí zisk. Ten zisk je tím větší, čím hůře jsou placeni zaměstnanci. Takže naši odboráři nejásali, když přicházel například Amazon. Když přišel Philips do Hranic s vizí, že bude vyrábět klasické obrazovky v čase, kdy už nikdo ani u nás nekupoval obyčejné televizory, tak muselo jít o nějakou poruchu ve vedení. Neviditelnou ruku trhu tady řídil chorý mozek.

Teď se jim otevře pole neorané na Ukrajině – trh, a ta nejlevnější pracovní síla. Buďme raději sami sobě investory.

Můžete shrnout svůj názor na otázku sociálních ubytoven? Jak lze zabránit tomu, aby stále přibývaly – mám na mysli konkrétní legislativní úpravu.

V Přerově rostou ubytovny jako houby po dešti, protože se byznys s lidskou bídou vyplácí. Přijměme takový zákon, který vykrádání sociálního systému zamezí a ubytovny budou mizet. Stanovme takové hygienické parametry, které nedovolí nikomu nabízet bydlení na úrovni devatenáctého století. Trestejme tvrdě každé podvodné jednání, ke kterému tu dochází.

Když srovnáte města Přerov, Hranice, Lipník, Tovačov, Kojetín a Potštát, ve kterém z nich se podle vás žije nejlépe?

Nejlépe se žije tam, kde máte rodinu, kamarády a můžete vzpomínat na své mládí – jedno, ve kterém městě či obci.

Obyvatelé Přerova se v posledních letech stále častěji stěhují na venkov. Čím si to vysvětlujete, a jak byste chtěl „slávu města" jako senátor pozvednout?

Životní náklady života na vesnici jsou jistě nižší, a lze tam do jisté doby přežít i z vlastních zdrojů – chtělo by to ovšem kus obdělávané půdy na pěstování všeho možného – nemám na mysli marihuanu. Nevidím v tom projev nelásky k Přerovu. Možná je to realizace návratu k přírodě. Povznést Přerov by mohla zcela jistě realizace vodní dopravní cesty, kterou jsem už zmínil. Přerov by měl být jedním s dopravních uzlů – přístavem. Nechám na fantazii čtenářů, jaké příležitosti by tím vznikly. Troufám si tvrdit, že by potom mohlo mít význam i naše nešťastné letiště.

Jak se díváte na současnou politickou situaci a dění ve světě?

Destabilizaci Afghánistánu, kde mohly holky chodit do školy naposledy za prezidenta Babraka Karmala – nevím, proč mi to jméno utkvělo v paměti, má na svědomí někdo, kdo vyzbrojil Taliban. Relativního „humanistu" Saddáma Husajna někdo svrhl, aby byl posléze nahrazen Islámským státem. Muamar Kaddafí byl samovládce, proto byl rovněž svržen a nahrazen skutečnými demokraty. Kdo to má všechno na svědomí? Vím zcela určitě, že to neorganizoval Pu­tin.

Jaké je vaše osobní krédo?

Nebát se a nekrást, před nikým se neponižovat a nad nikým se nepovyšovat. Mým vzorem byl a bude T. G. Masaryk.

Michal Chromec

kandiduje jako nestraník za ČSSD
lékař a zastupitel města Přerova
66 let
má ženu Marcelu a čtyři syny
vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci
do politiky vstoupil v roce 1990, kdy byl zvolen poprvé do zastupitelstva města Přerova. Od té doby působí nepřetržitě v zastupitelstvu. Naposledy kandidoval v roce 2010 jako člen Masarykovy demokratické strany za ČSSD, v rámci kandidátky získal nejvíce preferenčních hlasů
do Senátu kandidoval v roce 1996, skončil na 5. místě
v letech 1983 až 1984 působil jako lékař pod patronací OSN v Laosu
ředitel nestátního zdravotnického družstva Medeor