„Do trávy kladou svá mláďata srny a zajíci. Hnízdí zde bažanti, koroptve i mnoho jiných ptáků. Stroje však neberou na zvířata ohledy, mezi noži navíc končí hlavně mláďata,“ potvrdil Jaroslav Daněk, jednatel Okresního mysliveckého spolku v Přerově Českomoravské myslivecké jednoty.

Vysokým ztrátám však mohou zemědělci zabránit tím, že budou dodržovat zákonem stanovená opatření. Měli by například oznámit termín sklizně myslivcům, na strojích by měli mít instalované plašiče a sklizeň by měli provádět od středu k okrajům pozemku.

„Na povinnosti, které vyplývají ze zákona o myslivosti, jsme písemně upozorňovali větší zemědělské podniky. Teď provádíme namátkové kontroly, zda je dodržují,“ uvedl Marek Herman z odboru zemědělství Magistrátu v Přerově.

Pro zemědělce by mělo být samozřejmostí, že oznámí myslivcům termín sklizně. Ti tak mohou udělat sami potřebná opatření.

„Nejdříve jsme umístili na pozemcích, kde se měly sklízet vojtěšky, na noc světelné blikače, a ráno, před samotným sečením, jsme pozemek prošli s loveckými psy,“ řekl předseda Mysliveckého sdružení ve Staré Vsi Stanislav Hejník, který je zároveň agronomem zemědělské společnosti Salix Morava v Horní Moštěnici.

„Máme asi šedesát hektarů luk. Z praxe vím, že velmi důležití je zvolit správný postup při sklízení pícnin. My sečeme tak, aby zvěř nebyla obklíčena, ale naopak vytláčena z pozemku,“ doplnil Hejník.

Myslivci také upozorňují, že v případě nálezu opuštěného mláděte na louce či v blízkosti lesa je nutné je ponechat na původním místě a co nejkratší cestou se vzdálit.

„Pokud bychom se mláďat dotýkali, můžeme je svým chováním odsoudit na smrt, protože je matka již nemusí přijmout. Přestože mohou vypadat jako opuštěná, ve většině případů tomu tak není,“ vysvětlil myslivec Daněk.