Už od deváté hodiny ráno chodila několika členná komise od domu k domu, aby se podívala, jaké výtvory se zde nacházejí. A že se bylo na co dívat. Tam seděla mlynářka, mlynář a vodník, jinde zase hlídali stavbu stavaři. Fantazii se meze nekladly a bylo to v obci očividné. Dýňobraní je prostě oblíbená akce, svědčí o tom i letošní účast – padesát výtvorů.

Inspirace odjinud

„Já jsem našla inspiraci v jedné obci na Jižní Moravě a tak jsem si říkala, ať nejsou stále stejné akce a zkusíme to zpropagovat. Někdy je to únavné a lidé říkají, že už tvořit nebudou, ale nakonec stejně něco vytvoří,“ řekla o nápadu a o tvořivosti lidí Alena Veličková, starostka obce.

Dýňobraní vzniklo i kvůli tomu, aby zapojilo občany a ti se následně sešli. A povedlo se. Každým rokem je na několik desítek účastníků. Ti jsou následně i oceněni.

„Pojmuli jsme to tak, že oceníme každého, kdo se zapojil, i ty, kdo vystavili svou úrodu bez nějakého aranžmá,“ řekla starostka. Speciální ocenění dostane i nejtěžší dýně. Její majitel se stane Dýňoborcem 2017.

„Loni měla nejtěžší dýně 65 kilo, letos 57,4 kila,“ informovala Alena Veličková s tím, že v nejvíce kilogramů měla dýně, která atakovala sedmdesátku.

Speciality a vystoupení

Kromě ocenění pro účastníky Dýňobraní byl ale pro všechny občany připraven v kulturním domě zajímavý program. Vystoupily děti z folklorního souboru Rajnochovský Javorníček a potěšily tak několik desítek diváků.

Dále mohli zájemci ochutnat zajímavé speciality připravené nejen z dýní.

„Máme tady dýňovou polévku, dýňový guláš, různé zákusky a něco slaného. Aby si mohli lidé i něco odvézt, tak tady máme i dýňový džus ve skle a nebo směs na topinky, cuketovou hořčici a také speciální edici sýrů,“ řekla Eva Vašinová, předsedkyně spolku Oujezďák.