Podle informací Úřadu práce v Přerově sice zatím nikde nedochází k masivnímu propouštění, někteří velcí zaměstnavatelé v regionu ale hlásí stagnaci.

Nábor nových pracovníků zastavila třeba společnost Meopta Optika, navyšovat počet lidí nebude ani známý výrobce zavazadel – přerovské Kazeto. S velkými problémy se potýká i hranický Multidisplay.

Úřad práce: Propouštět se nebude

„Krize má globální charakter, takže se dal její dopad na region očekávat. Máme signály, že firmy nebudou expandovat tak jako dosud, ale očekává se spíše útlum. Některé společnosti - jako třeba Meopta Optika - nebudou navyšovat počty zaměstnanců tak jako v minulosti,“ popsal situaci Jaroslav Karlík z přerovského Úřadu práce.

Podle jeho slov ale zatím nikdo z velkých zaměstnavatelů nechystá hromadné propouštění.

Nedaří se tak, jako dříve

Zástupci velkých podniků v regionu potvrzují, že se jim nedaří tak, jako dříve. „Čelíme významnému snižování objednávek ze strany našich zákazníků, takže jsme zastavili nábory zaměstnanců. Zhruba před čtrnácti dny jsme měli mítink s našimi pracovníky, na kterém jsme je o současné situaci informovali,“ uvedl zástupce generálního ředitele společnosti Meopta Optika Vítězslav Moťka.

Společnosti, která je z devadesáti procent závislá na exportu, prý výrazně odlilo peníze spekulativní posilování koruny. „Jsme svědky stagnace v polovodičovém průmyslu a také zmrazení zájmu o sportovní optiku. Snažíme se ale krizi čelit tím, že zavádíme nové projekty. Masivní propouštění nebo odstávku výroby nepředpokládáme,“ podotkl.

Levnějšími pracovními silami se snaží řešit současnou krizi známý výrobce cestovních zavazadel – přerovská společnost Kazeto. „Hlavní problém je, že nás hlavní odběratel – firma Ikea – nutí zlevnit až o třicet procent, a to při soustavném zdražování,“ vysvětlil spolumajitel firmy Kazeto Karel Zejda.

Podle jeho slov nebude společnost nabírat nové lidi. „Rádi bychom zvedli platy stávajícím zaměstnancům, ale to by vedlo ke krachu firmy. Dáváme proto přednost levnějším silám ze Srbska, Mongolska, ale hlavně z Vietnamu,“ podotkl Zejda.

Propouštění zatím nechystá ani jedna z největších firem v Přerově - PSP Engineering. „Snížení počtu pracovníků nehrozí, protože naše zakázky jsou rozptýleny do různých oblastí. Jde nám o zvyšování kvality, takže podle aktuálních potřeb stále hledáme nové lidi,“ shrnul personální ředitel společnosti Jaroslav Zatloukal.

Ekonomická krize se asi nejvíce dotkla hranického výrobce televizních obrazovek - firmy Multidisplay. Její vedení nedávno upustilo od záměru zvýšit počet zaměstnanců na dvojnásobek a oznámilo pracovníkům, ať se poohlédnou po jiné práci. Ve společnosti, která kdysi zaměstnávala přes tisícovku lidí a měla ambice stát se největším výrobcem televizorů ve Střední Evropě, nyní pracuje pouze dvě stě lidí.

„Na tomto útlumu má největší podíl současná finanční krize, a to zejména na asijských trzích,“ vysvětlil analytik přerovského Úřadu práce Bedřich Šenvajc.

Zástupci firem uvádějí, že světová ekonomická krize má i psychologický dopad. „Cítíme samozřejmě tlak zvenčí, tlačí se na ceny a na trhu panuje nervozita,“ popsal současnou atmosféru v české ekonomice generální ředitel Petr Fridrich z pivovarnické společnosti PMS v Přerově, pod níž spadají pivovary Zubr, Litovel a Holba.