Začali přeložkami telefonní sítí na konci školního roku.

Na samotné stavební práce se dělníci vrhli v červenci.

Od té doby platí dopravní omezení na komunikaci mezi Domem dětí a mládeže a Mateřskou školou Míček a na parkovišti na začátku sídliště.

„Dopraví obsluze je průjezd povolen, což znamená, že lze projet jak ke garážím v ulici P. Lumumby, tak i k mateřské škole nebo rodinným domkům," upřesnil mluvčí městského úřadu Petr Bakovský.

Uzavření bude platit až do listopadu, stavební práce mají skončit v prosinci.

Dlouhodobá uzavírka se však nelíbí místním. Tvrdí, že se opravy parkoviště poblíž zámku zastavily a každodenní dopravní situace je neúnosná.

„Zhruba před dvěma měsíci začala oprava velkého parkoviště, která trvala několik dní. Došlo jen k rozbití starého asfaltu a od té doby se nic neděje," stěžuje si místní Petr Malík.

Dodává, že už tak nedobrá situace s parkováním se tím ještě zhoršila a dříve fungující plocha je teď na několik měsíců mimo provoz.

„Každý den hrajeme takový tetris s auty," souhlasí Hana Škrabalová, která pozoruje stejně nulový průběh prací.

„Práce na předním parkovišti se teď skutečně na nějakou dobu zastavily, oprava by však měla být hotová do konce října. Firma už dostala několik napomenutí a v týdnu začala na místě opět rekonstruovat," okomentoval situaci Petr Bakovský.

Slibuje, že pokud by firma konečný termín nestihla, budou následovat sankce.

Hřiště i nové parkování

Dlouhé čekání se však obyvatelům vyplatí.

Novinek se dočká zejména severní část sídliště a přilehlý svah.

Vyšlapané cestičky a rozpadající se chodníky nahradí nová komunikace a schodiště, přibude osvětlení, lavičky a odpadkové koše. Okolí dozdobí upravená zeleň.

Velkou změnou projde také dosud prázdná plocha poblíž silnice.

Vyroste na ní dětské hřiště s pískovištěm, houpačkami a dalšími atrakcemi.

Plány myslí i na špatnou parkovací situaci všech hranických sídlišť.

Na severním konci vytvoří čtyřicet nových parkovacích míst, parkoviště na opačné straně ulice bude upravené a přehlednější.

Rekonstrukci za necelých 14 milionů financuje Program regenerace panelákových sídlišť. 

Autor: Veronika Hlavinková