„Přihlásila se nám početná skupina Australanů a Belgičanů, dorazí ale i kováři ze Spojených států, Uzbekistánu, Izraele, ale i mnoha evropských zemí - Rakouska, Itálie nebo Německa,“ přiblížil kastelán hradu Jan Lauro. Kromě živé tvorby budou moci lidé obdivovat na dvě stě padesát vystavených uměleckých exponátů.

Na letošním Hefaistonu se bude také vzpomínat. Počátkem roku totiž po dlouhé nemoci zemřela dlouholetá správkyně hradu Marcela Kleckerová, která kdysi stála u zrodu kovářské tradice a zasloužila se o to, že se z Hefaistonu stala akce s mezinárodní účastí a věhlasem.

„Nechtěli jsme její památku uctít pouze pamětní deskou, ale samostatným uměleckým artefaktem. Zrodila se tedy myšlenka vzniku plastiky, již zhotoví umělecký kovář Igor Kitzberger. Exponát bude mít během Hefaistonu čestné místo vedle pódia a po jeho skončení se stane součástí expozice na druhém nádvoří,“ doplnil Jan Lauro.

Dílo bude slavnostně předáno hradu v pátek 25. srpna krátce před 18 hodinou, a to za přítomnosti autora plastiky, ale také starosty Lipníku nad Bečvou Miloslava Přikryla.

Skvělé koncerty

Pořadatelům celosvětového setkání uměleckých kovářů se už loni osvědčilo rozšířit tradiční program o koncerty skupin. Lidé se tedy mohou už v pátek těšit na koncert Hradišťanu s Jiřím Pavlicou, který začne v 18 hodin. Ještě předtím ale na nádvoří zahraje od 15 do 16.30 hodin cimbálová muzika Okybača.

V sobotu 26. srpna pak na nádvoří hradu vystoupí v 18 hodin Tomáš Kočko & Orchestr, a po něm následuje ve 20 hodin opět cimbálovka Okybača. V neděli 27. srpna ve 13 hodin se bude hradem rozléhat akustický folk z Rožnova pod Radhoštěm v podání kapely Ptakustik.

„Rodiny s dětmi, které na Hefaiston zavítají, si tedy užijí nejen neopakovatelnou atmosféru tohoto kovářského svátku, ale mohou si poslechnout také muziku,“ podotkl kastelán.

V sobotu a v neděli se otevřou brány hradu v 9 hodin a lidé budou moci po celý den sledovat při práci mistry černého cechu. Týmy uměleckých kovářů se u rozžhavených výhní střídají vždy po dvou hodinách a výsledek jejich práce posoudí odborná porota.

„Jediné, co je limitující, je čas. Vše ostatní už záleží na samotných autorech - téma, použitý materiál i technika,“ vysvětlil kastelán. Slavnostní závěr Hefaistonu a předání cen se uskuteční v neděli ve 14 hodin.