Návštěvníci hradu budou moci pozorovat u rozžhavených výhní umělecké kováře při práci a kromě toho také obdivovat exponáty, vystavené na nádvoří.

„Necelý měsíc před akcí máme přihlášených téměř tři sta kovářů. Evropští mistři jsou už několik let přirozenou součástí setkání, ale zvyšuje se i zastoupení tvůrců ze vzdálenějších kontinentů. Možnost setkat se během jediného víkendu s elitou kovářského světa stále častěji využívají například Američané či Australané," uvedl kastelán hradu Helfštýna Jan Lauro.

Jedním z hlavních důvodů je fakt, že vystavující kováři nepřivážejí na Hefaiston pouze exponáty své běžné produkce, ale díla často tvoří speciálně pro tuto příležitost a podobné výstavní projekty.

„Zcela unikátní je pak samotná výstava přivezených prací. Instalace představí stovky uměleckořemeslných výrobků v neopakovatelném složení a kompozici, kterou už nikdo a nikde nemůže zopakovat. Řada exponátů získá na Helfštýně nové majitele, další práce míří na montáže, při nichž se stanou natrvalo součástí architektury, nebo ozdobí veřejný prostor, některé se dostanou do sbírek muzeí, jiné skončí ve školních depozitářích," upřesnil.

Čtyři stovky exponátů

Organizátoři Hefaistonu odhadují, že by se letos mělo na nádvoří hradu objevit až čtyři sta exponátů. Očekávají bohaté zastoupení kovářů, stejně jako autorů tvořících v příbuzných oborech, výtvarníků, designérů i architektů, kteří pravidelně demonstrují, jak široký záběr tvorba s kovy pojímá.

„Pestrá škála artefaktů od filigránsky pojatých šperků a módních doplňků přes množství užitných výrobků až po kolosální díla přesvědčí o všestranných možnostech uplatnění kovů," řekl Jan Lauro. Hefaiston je podle něj také výkladní skříní tradičních technik, s nimiž se návštěvníci setkají jen zřídka.

„Nielování, taušírování, leptání či rytí kovů patří neodmyslitelně ke způsobům zdobení ručně vyráběných prací. V autorských dílech naleznete neotřelost, originalitu a umělecké hodnoty, s nimiž se nynější průmyslová produkce nemůže srovnat," zhodnotil.

Historickou kovárnu a přilehlá pracoviště obsadí celý víkend desítky kovářů, kteří za dvě hodiny přímo před zraky diváků zhotoví rozmanitá umělecká díla. Akce se vždy těší značnému zájmu přihlížejících návštěvníků.

Novinkou letošního ročníku Hefaistonu bude kovářský trojboj, soutěž, do které se bude moci zapojit i veřejnost. Lidé si můžou vyzkoušet vykování nejdelší špice na jeden ohřev, hod těžkým kladivem a nebo trefu podkovou.