V následujících dnech tu budou společně tvořit díla pro své klauzurní práce, jejichž zadáním je společné téma s názvem „Meč“.

Skupina třinácti studentů intermediální tvorby brněnské fakulty na hrad dorazila už ve středu. Čtvrteční dopoledne bylo pro mladé umělce zatím odpočinkové. Do práce se naplno pustí v pátek. Meče, které během svého pobytu na Helfštýně ukovají, pak budou k vidění od sobotního odpoledne.

Každý ze třinácti tvůrců bude k zadání přistupovat s vlastní invencí i kreativitou, všichni však upozorňují i na důležitost týmové práce.

„Mohli jsme dělat každý něco jiného, ale shodli jsme se na tom, že společná práce bude lepší a výsledek kompaktní,“ řekl jeden ze studentů Petr Šprincl.

S nápadem uspořádat ojedinělý ateliérový plenér přímo na nádvořích hradu přišel právě on.

„S kastelánem Janem Laurem se známe už z dřívějška a shodli jsme se na tom, že pracovat na klauzurách tady by bylo zajímavé. Hodláme plně využít i místních zdrojů,“ dodal.

Při práci budou moci studenty, stejně jako kováře a jiné umělce, kteří na hrad pravidelně přijíždějí, obdivovat i návštěvníci hradu. Vždy jde o ojedinělou podívanou, kterou si nenechají ujít stovky lidí. Přítomnost brněnských umělců vzbudila ohlasy ještě předtím, než začali vůbec pracovat.

„Je obdivuhodné, že si mladí lidé dobrovolně zvolí něco tak zajímavého, jako je kovářské umění. To se už moc často nevidí,“ řekla jedna z návštěvnic hradu Marie Veselská, která skupinku studentů pozorovala z povzdálí.

„Bydlím kousek odtud, takže se v sobotu na jejich díla určitě přijdu podívat, už teď jsem zvědavá, jak se s tím poperou “ sdělila.

Společná prezentace vzniklých prací se uskuteční v sobotu osmadvacátého května od patnácti hodin na druhém hradním nádvoří. Autoři si pro příchozí připravili i doprovodný program ve formě koncertu tří kapel. Celou akci završí večerní afterparty.