Helfštýn své brány otevírá mimořádně v zimním období jen první lednovou sobotu.

„Počasí bylo fantastické. To je také hlavní důvod, proč se dostavilo tolik lidí. Už krátce po poledni nám bylo jasné, že loňská rekordní návštěvnost bude pokořena. Tato akce se stává čím dál více populárnější a mezi lidmi už vešla dostatečně ve známost,“ řekl jeden z hlavních pořadatelů novoročního výšlapu na hrad Helfštýn Jiří Švec z Klubu českých turistů v Přerově.

Na středověkou památku letos opět dorazila spousta organizovaných turistů z různých koutů republiky. Mimořádně otevřené hradní nádvoří si však nenechala ujít také ostatní veřejnost. Na zasněžený hrad se vypravili početné rodiny, skupinky přátel, pejskaři i jednotlivci.

„Mezi nejstaršími účastníky novoročního výšlapu byli senioři ve věku kolem osmdesáti let a k nejmladším patřily teprve několikaměsíční děti, které na hrad vzali jejich rodiče. Nejpočetnější skupina o pětadvaceti členech pak dorazila z Hlinska u Lipníku nad Bečvou. Jsou tu i tací, kteří novoroční výšlap zdolali už mnohokrát. Patří k nim například muž z Plzně. Ten má za sebou už neuvěřitelných třicet výšlapů na hrad Helfštýn,“ upřesnil Švec.

Na novoroční výstup se celá řada účastníků vypravila i ze vzdálenějších míst.

„Zaznamenali jsme turisty například z Plzně, Kladna, Karlových Varů, ale spousta dorazila i ze severu Moravy,“ dodal Švec.

Turisté ze vzdálenějších míst většinou dorazili vlakem do Lipníku nad Bečvou a odtud se vydávali pěšky na Helfštýn. Mnozí však přijížděli také svými vozy, které odstavili pod hradem v nedalekém Týně nad Bečvou. Lidé z blízkého okolí pak volili spíše pěší vycházku.

„Přišli jsme sem pěšky. Jsme z Lipníku, takže jsme to neměli daleko. Na výšlap jsme se vydali s manželkou a příbuznými. Je to velmi příjemná procházka, která po vánočním lenošení už byla velmi žádoucí,“ svěřil se jeden z účastníků novoročního výšlapu Radomír Sprušil.

Pořadatelé účastníkům výšlapu rozdávali diplomy s razítky. Ti zdatnější, kteří měli za sebou kromě výstupu na Helfštýn i výšlap na další dva moravské vrcholy – Ondřejník a Radhošť, si odnášeli i odznak.

„Dnes jsem tady získala první diplom, protože jsem tu poprvé. Moc se mi ale tato procházka zakončená prohlídkou hradu líbila, takže příští rok si určitě přijedu pro další diplom,“ řekla jedna z přítomných Jana Pospíšilová z Kroměříže.

Účastníci výšlapu se mohli občerstvit i v hradní restauraci, která byla stejně jako hrad mimořádně otevřena. Brány středověké památky se v sobotu kolem třetí hodiny odpoledne uzavřely a hrad bude pro návštěvníky znovu přístupný až od března.