Pernštejnský rok je součástí projektu „Po stopách šlechtických rodů“, jehož cílem je prezentovat kulturní dědictví České republiky pomocí životních osudů slavných šlechtických rodin.

„Je to projekt Národního památkové ústavu. Instituce a města, na jejichž území působil jeden z nejvýznamnějších šlechtických rodů pánů z Pernštejna se mohla k této akci připojit,“ uvedl ředitel Muzea Komenského v Přerově Radim Himmler.

První akcí, kterou se přerovské muzeum zapojí do projektu je otevření Expozice archeologie na hradě Helfštýn.

„Chystáme se k němu připojit několikrát. Týká se to například otevření Expozice archeologie, která proběhne 18. května v takzvané Poděbradské věži na čtvrtém hradním nádvoří,“ poznamenal ředitel muzea Radim Himmler.

Nová expozice je pro hrad velmi významná.

„Znovuobnovení prostoru Poděbradské bašty, takzvané černé kuchyně, je nejvýraznější projekt, který se asi nejvíce podepíše na fungování a na zvýšení atraktivity hradu,“ vysvětlil dříve kastelán hradu Helfštýn Jan Lauro.

Třímetrový Helfštýn v plné kráse

Jejím největším lákadlem bude dochovaná pernštejnská nápisová deska.

„Největší dominantou expozice bude originál pernštejnské nápisové desky z roku 1480, který bude dominovat celému prostoru,“ dodal kastelán hradu Helfštýn.

Ve stejný den, ve který se otvírá nová expozice na Helfštýně, bude muzeum v Přerově prezentovat zmenšený model zobrazující podobu hradu ze 17. století.

Na Mezinárodní den muzeí tedy veřejnost spatří model hradu Helfštýn v měřítku jedna ku stu.

„To znamená, že pokud má reálná úhlopříčka hradu délku asi tři sta metrů, tak model ji má okolo tři metrů. Je tedy poměrně rozlehlý a ukazuje hrad v plné kráse na počátku 17. století, před začátkem třicetileté války. V době, kdy většina dlouhých hradeb byla zastřešená. Hrad tehdy působil opravdu monumentálně,“ řekl Radim Himmler.

Přednášky o sídlech na střední Moravě

Tím zapojení muzea do projektu Pernštejnský rok nekončí.

„Další aktivitou, kterou bychom se chtěli podílet na projektu Pernštejnský rok, bude přednáškový cyklus, na který budou pozváni odborníci, kteří se historií rodů Pernštejnů zabývají a kteří mají také co říci k historii sídel na střední Moravě v oblasti Moravské brány, kam kromě hradu Helfštýna patří také město Přerov a město Hranice,“ zmínil ředitel Muzea Komenského v Přerově.

To chce na podzim uspořádat i odborný seminář, na kterém se objeví prestižní osobnosti.

„Seminář proběhne v říjnu a bude řešit vztah hradu Helfštýna a rodu Pernštejnů. Budou tam pozváni nejen historici, ale také památkáři a archeologové,“ uzavřel ředitel muzea.

SOUVISEJÍCÍ: Moravská brána chystá novou Archeotrasu