„Nejsou zde pochopitelně prezentovány všechny typy vozů, protože to bychom potřebovali pět takových sálů," řekl na sobotní vernisáži Bedřich Zapletal, jehož sbírka čítá na dva tisíce modelů.

Přesto se v několika vitrínách najde pestrá škála různých typů vozidel.

Mezi nejmenší vystavovaný model patří velorex a naopak největším je vládní ruská limuzína značky ZIL.

„U starší generace tato expozice zřejmě vyvolá vzpomínky na to, co kdysi řídili, nebo snad řídit chtěli," podotkl vystavovatel, který svou zálibu odstartoval v roce 1964, kdy si v jednom olomouckém obchodě pořídil svůj první model Rolls Royce z roku 1906. Ten však na výstavě návštěvníci nespatří, protože nepatří do poválečného období.

Jak sběratel přiznává, i přes značný počet modelů, které vlastní, stále se ještě poohlíží po nových a má chuť něco nového pořizovat.

Mezi jeho srdeční záležitost prý patří vozidla značky citroen, ferrari a tatra. Těch je také na výstavě k vidění celá řada. Obdivuhodný je i perfektní stav a vzhled všech vystavovaných modelů. Ty vypadají jako by byly vyrobeny teprve včera.

„Je důležité si pohlídat, aby se k autům nedostalo vlhko, protože jinak by utrpěla barva," vysvětlil Bedřich Zapletal, který má dva syny a několik vnuků. V jeho šlépějích se ale zatím z rodiny nikdo nevydal.

„Synové mají trochu odlišné záliby a vnuci jsou ještě malí. O auta se však zajímají. Tyhle kousky sice nejsou na hraní, ale mám několik jiných aut, které mají k dispozici," prozradil Bedřich Zapletal. Výstava bude na hradě Helfštýně přístupná až do září. 

Autorka: Dagmar Rozkošná