„Na hrad jsme pozvali patnáct řemeslníků, kteří návštěvníkům představují své umění. Každý tak může nahlédnout a vyzkoušet si, jak se zdobí kraslice nebo pletou pomlázky. Oproti loňským ročníkům je ten letošní trochu redukovaný z důvodu rekonstrukce hradu, která probíhá na posledním nádvoří,“ řekl kastelán hradu Jan Lauro.

Na nezájem ze strany stánkařů si prý na hradě stěžovat nemohou. „Zájem byl opravdu veliký, stále si můžeme vybírat, což nás těší,“ zmínil kastelán.

A co mohou návštěvníci na hradě vidět?

„Řekl bych, že je to tak trochu odstupňované. Na prvním nádvoří se maluje na obličej, to další nabízí spíše běžný prodej, jako je keramika a viděl jsem i drobné výrobky ze dřeva. Nahoře, na takzvané Pekárně, jsou pak dámy s kraslicemi a velikonoční zboží. Čínské plastové hračky u nás rozhodně nenajdete,“ řekl s úsměvem Jan Lauro.

Zdobit kraslice technikou voskového reliéfu umí Milena Malinová z Přerova.

„Není to žádná velká věda. V podstatě si nabarvím vajíčko a potom na něj pomocí špendlíku se skleněnou nebo kovovou hlavičkou nanáším roztopenou voskovku,“ shrnula.

K vidění byly i děrované kraslice.

„U těchto je základem kvalitní skořápka. Dírky se pak vrtají modelářskou vrtačkou, což chce hodně trpělivosti,“ uzavřela Milena Malinová.

Na své si přijdou i ti nejmenší. Se svým loutkovým divadlem na hrad dorazilo i Studio bez kliky, které během prodlouženého víkendu zpříjemní čas některým ze svých představení.