„Snažíme se přinést lidem každoročně nejkvalitnější skupiny z celé republiky. Aby měli návštěvníci pěkně pohromadě starověk až druhou světovou válku, oslovujeme spolky nejrůznějšího zaměření," řekl Martin Tureček z pořadatelského šermířského sdružení Adorea z Olomouce. Ti si připravili komický výstup z období francouzské šermířské školy.

Na hradě se představilo patnáct skupin, počet účinkujících se vyšplhal na číslo sto dvacet. K vidění byli například rakouští granátníci KVH Ostrava, s velkým zájmem se setkala i tanečnice s hroznýšem královským.

Z Pňovic u Litovle přijel historický spolek Kirri.

„Zabýváme se dobou husitskou se zaměřením na lukostřelce. Fungujeme od roku 2007, na Helfštýn jsme dříve jezdili jako diváci, ale poprvé jsme tu jako účinkující," uvedl za spolek David Křížan. I jejich skupina na hradě v chladných podmínkách nocovala. „Byla zima, ale přežili jsme to. Vládne tu skvělá atmosféra, sedělo se u ohně, zpívalo a vařilo," doplnil.

VYstupování v historických kostýmech má podle něj jisté zákonitosti.

„Postavu, kterou představujete, je dobré si napřed promyslet, vytvořit k ní příběh a k tomu si vyrobit kostým. Důležité je, aby postava současně zapadala do skupiny," vysvětlil Křížan, který by si rád vyzkoušel v dané době skutečně žít.

Veronika Kopřivová z Rožnova vyrazila na hrad s přáteli.

„Chtěli jsme se na festival podívat. Už jsem tu v minulosti byla a chtěla jsem to tady ukázat kamarádům. Mám ráda historii a věřila jsem, že se počasí umoudří," řekla.

Dvoudenní festival nabídl i hry pro děti, které si mohly vyzkoušet lukostřelbu nebo boj s rytířem. Pořadatelé a vystupující zaplnili rozlehlý areál Helfštýna a celý hrad tak alespoň na pár hodin připomínal jedno velké ležení. Všudypřítomné ohně, kotlíky a stany řemeslníků vytvořily hmatatelnou dobovou atmosféru.