Spolu s bratry Kheirem a Mohammedem Akerovými vtisknou monumentální plastice duši také další dva izraelští umělci. Jeden z nich – Shlomo Erel se přitom na Helfštýn vrátil po více než dvaceti letech.

„Vzpomínám si, že v devadesátých letech byla na Hefaistonu spousta mladých lidí, které umělecké kovářství zajímalo. To mě tehdy potěšilo. Vrátil jsem se s tím, že tady po sobě chceme něco zanechat," řekl.Čtyři umělečtí kováři z Izraele budou letos pracovat na plastice pro hrad Helfštýn. Kovářské fórum, během něhož zhotoví tři metry vysoký a dva metráky těžký monument, začalo v sobotu odpoledne.

Duchovním otcem díla, jež bude celý příští týden vznikat na Helfštýně, je umělecký kovář Kheir Aker. „Plastikou chceme vyjádřit, že většina lidí touží po svobodě, ale mnozí nemají dost síly na ni dosáhnout," přiblížil.

Pokud se mistrům podaří naplnit záměr, měla by pod jejich rukama vzniknout vertikální plastika stylizovaného tvora z ptačí říše.

„Samotný návrh vypovídá o odlišném výtvarném přístupu, vycházejícím z bohaté východní ornamentiky. O tom svědčí i volba vertikální plastiky stylizovaného tvora z ptačí říše," vysvětlil kastelán hradu Jan Lauro.

„S motivem okřídlených tvorů pracovali bratři Akerovi už během předchozích ročníků Hefaistonu, kdy v časovém limitu dvou hodin vykovali díla Ptačí pár, Svoboda a Sám, inspirovaná ptáky, perutěmi či motivem peří," upřesnil.

Kovářské fórum slaví letos pětadvacáté narozeniny. Během uplynulých ročníků se na Helfštýně vystřídali mistři černého cechu z Čech a Slovenska, ale zajímavá díla vznikala i pod rukama italských, francouzských či německých tvůrců. Loni sem zavítali dokonce umělci z americké Pensylvánie.

Celosvětové setkání s názvem Hefaiston, které na Kovářské fórum naváže, se uskuteční už příští víkend – 24. a 25. srpna. „Očekáváme, že dorazí zhruba čtyři stovky účastníků z osmnácti zemí světa. Kromě mistrů z evropských států přijedou také umělci z Austrálie či Ameriky," prozradil Jan Lauro.

Návštěvníci můžou kováře pozorovat celý víkend při práci u rozžhavených výhní. Součástí Hefaistonu je i unikátní expozice kovářských děl na nádvoří.