Kastelána letošní nultý ročník zklamal. Ne, že by nebyl spokojen s výkonem účinkujících, ale rozladil ho počet posluchačů. „Ve srovnání s ostatními tradičními akcemi tady na hradě je návštěvnost hodně slabá,“ zhodnotil ji Jan Lauro.

Úplně prázdné však lavičky před pódiem ani za nimi na kopci nebyly a soudě podle rozhovoru dvou žen ve druhé řadě si přišli poslechnout folk i anglicky mluvící cizinci. „Celé dopoledne pršelo a teď večer je dost chladno. Někteří možná ani nevěděli, co od této nové akce čekat,“ snažil se najít kastelán vysvětlení pro nižší než obvyklou návštěvnost.

Akci uspořádalo přerovské Muzeum Komenského ve spolupráci s městem Lipníkem nad Bečvou. „Je to pokus o to, jestli folk v dnešní době vůbec ještě někoho dokáže zaujmout. Jestli už lidé chodí jen na ty tradiční akce nebo se dá vytvořit ještě nová tradice,“ řekl Lauro.

Festival byl pojat jako regionální přehlídka kapel, do níž se ovšem vloudil i jeden host ze severních Čech. „Jsou to Bob a bobci, což je jeden sourozenecký a jeden partnerský pár,“ představila nejvzdálenější kapelu Blanka Prudilová z odboru kultury lipenské radnice, která celý večer moderovala. „Jsou z Křižanova u Hrobu a jeden z jejich členů se jmenuje Kříž, tak o sobě žertem říkají, že přicházejí z hrobu,“ prozradila na ně uvaděčka.

Jako první se však posluchačům představila skupina Domino z Olomouce. Hraje lidovky ze Sušilovy sbírky, ale ve vlastních úpravách. „Soutěžních přehlídek se moc neúčastní, ale v regionu je to to nejlepší, co tu máme,“ nešetřila na Domino chválou Prudilová a dodala, že manželé Mazalovi jsou bývalí členové Spiritu.

Jako druhá dostala slovo bluesová Alibaba v podobě manželů Mirka a Jarky Vepřekových a kytaristy Jiřího Krbečka. Tato formace je čerstvým držitelem interpretační Porty a na Helfštýn přijela z Horky nad Moravou. „O druhém srpnovém víkendu se představí na festivalu v Tovačově,“ vzkázala všem jejím příznivcům moderátorka.

Třetí slovo měli na pódiu Žamboši ze Vsetína, kteří původně vystupovali ve dvou a dnes už jsou tři. „Nejprve to bylo manželské duo Honza a Stáňa Žambochovi a pak se k nim přidal výborný perkusista Jiří Nedavaška,“ oprášila historii Prudilová. Žamboši vydali dvě cédéčka a za každé si vysloužili Anděla.

Jestli bude Hradní folkování v příštím roce pokračovat, o tom pořadatelé rozhodnou až na podzim.