„Rozhodně nechceme narušit současnou koncepci náměstí. Je ale potřeba si uvědomit, že když je náměstí rozžhaveno do běla, tak se tam zkrátka nikomu moc trávit čas nechce. My proto budeme usilovat o to, aby se více zazelenilo,“ řekl starosta města Hranice Jiří Kudláček.

Radnice již sestavila komisi, která má projekt na starosti.

„Komisi vede paní Vlasáková, která dala dohromady lidi, kteří se zabývají problematikou parků a podobných záležitostí. Není to ale věc, která se vyřeší za pár dní. Je potřeba projekt důkladně připravit, prokonzultovat jej na všech příslušných místech, a následně předložit architektu Milanu Obenauserovi,“ popsal starosta.

Právě Milan Obenauser stál za rekonstrukcí hranického náměstí v roce 2006. Výsadbě většího množství zeleně však tehdy bránil postoj památkářů.

„Podle technické zprávy, která byla zpracována při tehdejší rekonstrukci náměstí, tam nebylo možné umístit prakticky žádnou zeleň. I o tu trochu zeleně, která nakonec byla povolena, se svého času vedl velký boj,“ připomíná Jiří Kudláček.

Postoj památkářů v České republice se ale podle starosty postupně mění.

„Jako příklad můžeme uvést náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze, které bude brzy téměř kompletně zazeleněno. Kvůli klimatickým změnám se stane zazeleňování českých měst trendem, kterému ani památkáři nezbrání,“ je přesvědčen šéf hranické radnice.