Medvěd s medvědářem už chodili uplynulou sobotu 11. února v Miloticích nad Bečvou.

„Vodění medvěda má u nás dlouholetou tradici. Letos jsme ale kvůli hasičskému plesu termín posunuli o týden dříve, a tak už akci máme úspěšně za sebou,“ vysvětlila milotická starostka Hana Bezděková.

Ostatní obce na Hranicku a Lipnicku se na masopust teprve chystají. Veselice čeká například obyvatele Lhoty u Lipníku nad Bečvou. Průvod tam vyjde do ulic v sobotu 18. února, sraz masek je ve 12.30 hodin u hasičské zbrojnice.

Slavnostní vernisáž výstavy z názvem Historické cukrárny aneb Mlsání našich babiček ve čtvrtek 9. února 2023 ve výstavním sále na Staré radnici v Hranicích.
Vůní zákusků odstartovala výstava o historických cukrárnách v Hranicích

„U nás má vodění medvěda dlouholetou tradici a koná se zde odnepaměti. Vždy se sejde kolem pětadvaceti masek. Uvidíme, kolik to bude letos. Večer nás pak čeká ostatková zábava s pochováváním basy. Jak bývá zvykem, hlavní roli bude mít farář, kostelník, varhaník, a pokud se podaří, nebudou chybět ani plačky. Akce je oblíbená a láká místní i přespolní,“ upřesnila starostka Lhoty Jana Skopalová.

Masopust bude v Hlinsku i Radíkově

Tradici vodění medvěda udržují také v sousední obci - Hlinsku. Tam se vydá průvod masek do ulic rovněž v sobotu 18. února.

Večer si pak účastníci masopustního průvodu posedí v místním kulturním domě a podle tamního zvyku zde společně povečeří vaječinu připravenou z vajec, kterými lidé vždy obdarovávají masky.

Produkce Kofily v olomoucké Zoře. V koláži obal speciální edice ke 100. narozeninám čokoládové tyčinky
Čokoládová superstar z Olomouce. Kofila slaví 100 let

Medvěd se bude vodit v sobotu 18. února také například v Radíkově. Tuto tradici se v obci podařilo obnovit po padesátileté pauze zhruba před devíti lety.

Vodění medvěda pořádá místní Sbor dobrovolných hasičů a do průvodu se každoročně zapojí dvacet až třicet masek. Sraz je v 10 hodin u dolní zastávky.

Akce je každoročně věnovaná nějakému tématu a letošní ročník je podle pořadatelů zaměřen na lidové tradice a práce na venkově. Dá se proto očekávat, že v tomto duchu budou připraveny i letošní masky.

Koblihy, chlebíčky a slivovička v Soběchlebích

Průvod masek projde v sobotu 18. února také obcí Soběchleby. Sraz účastníků je v 9 hodin u hasičské zbrojnice. Medvěd si tam zatancuje s hospodyněmi i náhodnými dívkami. Pořadatelé očekávají průvod s patnácti až dvaceti kostýmy. Doprovázet je budou muzikanti ze Sušic.

Hraničtí Plši na Ledové Praze 2023.
Galerie Lumia i procházka za strašidly. Hraničtí Plši vyrazili na Ledovou Prahu

„Než obejdeme celou obec se dvěma sty padesáti domy, tvá to až do čtyř hodin odpoledne. Hospodyňky jsou ale šikovné a umí nás dobře pohostit. Koblihy, chlebíčky a nějaká ta slivovička rozhodně nebudou chybět,“ řekl jeden z pořadatelů Zdeněk Polcer.

V Dolním Újezdu se medvěd neobjeví

V Dolním Újezdu se letos medvěd v ulicích neobjeví, zato v jeho místních částech lidé tuto tradici oslaví. „U nás v Dolním Újezdě se letos medvěd vodit nebude. Nepodařilo se nám tuto akci zorganizovat. V částech Skoky a Staměřice se ale medvěd vodit bude,“ řekl Zdislav Ház, starosta Dolního Újezdu, pod který spadají části Skoky a Staměřice.

Ve Skokách vyjde průvod ve 13 hodin od hasičské zbrojnice. Vodit medvěda budou ve stejný den i čas v sousedních Staměřicích.

Písemné zmínky o masopustních rejích jsou dochovány ze 13. století, i když svátek je zřejmě ještě staršího data. S masopustem se pojí typický jídelníček, jemuž dominují mastná a tučná jídla.

Masopust v Přerově, 26. února 2022.
Zhosta, chaso, zhosta! Přerov ožije masopustním veselím

Lidé by se při něm měli najíst tolik, aby vydrželi celý rok. Tradiční masopustní jídlo na Přerovsku jsou koblihy z vláčného kynutého těsta.