V řadě obcí jsou dva až tři domy, které hyzdí své okolí a už spoustu let je nikdo nevyužívá. Změnit by to mohl šestiměsíční projekt s názvem Monitoring nevyužitých prostor. Jeho výstupem bude již zmíněná databáze. Kromě kompletního seznamu dosud zmapovaných prázdných objektů nabídne zájemcům i tržní ceny a kontakty na jejich majitele.

Mezi jinými se v databázi objeví také hospodářské budovy v bývalém areálu Vojenských lesů v Bělotíně. Svého času je odkoupil František Čech. Část jich využil, pro jiné hledá stále ještě uplatnění.

„Myšlenka té databáze je dobrá, jen mě trochu zarazilo, že je nastavena do podoby realitní kanceláře. Těch už je na trhu celá řada,“ vyjádřil svůj názor Čech.

Měl prý trochu jinou představu.

„Myslel jsem si, že bude agentura shromažďovat zájemce a pak s nimi jednat,“ nastínil svou představu o podobě projektu. Přesto se ale do spolupráce s Rozvojovým partnerstvím pustí. Stejně tak i obec Paršovice, která hledá využití pro bývalou administrativní budovu zemědělského družstva.

„Kdysi už někdo z Olomouce nevyužívané budovy na Hranicku sepisoval, ale nakonec se v žádné databázi neobjevily. Uvidíme, jak to dopadne teď,“ řekl starosta Paršovic Josef Michalík a dodal: „V každém případě by bylo dobré, kdyby se ty budovy v nějakém registru objevily.“

Mohli by přinést i nová pracovní místa

Drtivá většina nemovitostí, jež bude databáze nabízet, je schopna dalšího využití. Jen u některých bude zapotřebí rekonstrukce. Jedná se zpravidla o bývalé hospodářské budovy.

„Nepředpokládáme, že budou sloužit svému původnímu účelu, protože zemědělství je spíš na ústupu. Proto je chceme nabídnout širokému podnikatelskému spektru,“ uvedl ředitel Hranické rozvojové agentury Jan Balek a dodal: „Věříme, že se nám tímto způsobem podaří dostat do obcí nové pracovní příležitosti.“

V databázi nevyužívaných objektů na Hranicku se objeví i bývalý vodojem v obci Rouské

Na rekonstrukci takto získaných objektů bude pak reálné získat finanční prostředky. Dotačních titulů se bude podle Balka nabízet hned několik.

„Krytí nákladů může dosáhnout až šedesáti procent,“ upozornil s tím, že pokud by někdo stavěl svou provozovnu na zelené louce, nemá tolik možností finanční podpory jako právě při využití objektu nebo lokality, ležící ladem. „S žádostí o dotaci zájemcům rádi pomůžeme,“ slíbil ještě Balek.

Zmiňovaná databáze bude od příštího týdne k dispozici na: www.regionhranicko.cz. Ve čtvrtek 15. července bude od patnácti hodin představena na semináři ve Špičkách současně s prezentací možných zdrojů financování.