„Opatření je závazné pro všechny chovatele včel na území Olomouckého kraje bez ohledu na to, zda jsou organizovaní nebo ne,“ uvedl ředitel Krajské veterinární správy pro Olomoucký kraj (KVS) Aleš Zatloukal.

Nákaza se objevila hned ve dvou místech našeho kraje, přičemž jedno z nich se nachází v přerovském okrese na katastru obce Partutovice.

„Je nutné nařídit chovatelům včel taková opatření, která zabrání šíření nákazy včelami samotnými, jejich produkty, tak i prostřednictvím chovatelských zařízení, prostředků a pomůcek,“ dodal Zatloukal v nařízení.

Kolem ohnisek nákazy tak správa vymezila ochranná písma v okruhu pěti kilometrů.

V okrese Přerov se to týká obcí Partutovice, Boňkov, Hilbrovice, Jindřichov, Kovářov, Kunzov, Kyžlířov, Lhotka u Hranic, Lipná, Michalov, Olšovec, Padesát Lán, Potštát, Radíkov a Střítež nad Ludinou.

Všichni včelaři v ochranném pásmu musí neprodleně provést prohlídku včelstev, informovat o výsledku KVS, odeslat směsné vzorky včelí měli do laboratoře a sledovat celkový zdravotní stav včelstev, stejně jako provádět pravidelný úklid.

Varování vyvěsil Odbor životního prostředí hranického Městského úřadu.

„Občas k nám taková rozhodnutí přijdou, někdy na varoázu, někdy na včelí mor, my však tato rozhodnutí pouze zveřejňujeme,“ uvedla vedoucí tohoto odboru Ivana Zaoralová.

Mor včelího plodu je nebezpečná nákaza postihující zavíčkovaný plod. Nákaza se šíří infikovanou potravou včel, zalétlými včelami, infikovanými pláty, úly i včelařským příslušenstvím. Stejně tak mohou nemoc šířit roztoči a škůdci.

Petra Andrýsková