Další zebra, která se policii nelíbí, leží na vozovce v Bělotíně. Černotín protíná frekventovaná silnice, sloužící jako hlavní tah na Slovensko.

Denně přes ni přecházejí desítky lidí, aby se dostali na vlakovou a autobusovou zastávku. Jsou mezi nimi i děti a důchodci, dojíždějící do škol a k lékařům do Hranic. Ještě vloni chodili po přechodu. Teď už přebíhají vozovku neuspořádaně a na vlastní nebezpečí.

„Přechod v Černotíně byl vyznačen z místní komunikace na místní komunikaci. Chyběla tam jakákoliv návaznost chodníků a v rozhledu bránilo lidem zábradlí. Navíc nebyl přechod osvětlen a měl nevyhovující délku,“ zdůvodnil příkaz k jeho zrušení Lubomír Pešout z dopravní policie Správy Severomoravského kraje.

Starostu Černotína ztráta zebry rozčílila. „V roce 2006 jsme poukazovali na to, že je tento přechod nevyhovující a že by se měl vyřešit jinak. Přijeli si ho tehdy prohlédnout policisté i krajští úředníci, ale neshledali na něm nic závadného. A najednou nám ho bez varování zrušili,“ kroutil hlavou Jiří Andrýs. Nyní usiluje o to, aby se přes frekventovanou silnici opět dalo přecházet bezpečně.

V projektu, který nechal starosta vypracovat, se kromě zebry počítá i s bezpečnostním ostrůvkem a lávkami přes potok. Ty by měly nahradit chodníky, jež by byly technicky složitější. Při troše štěstí by obec mohla na tento projekt získat dotaci ze státního fondu dopravní infrastruktury.

„Ten přechod nám sloužil dobrých dvacet let. Klidně ho tady mohli ještě pár měsíců nechat, než budou vyřízeny veškeré formality ohledně přechodu nového,“ konstatoval Andrýs.

Stejně postižena jako Černotín je i další obec na trase z Hranic do Valašského Meziříčí. Ani v Miloticích nad Bečvou se totiž policistům nelíbil přechod pro chodce. Navrhli jeho zrušení bez ohledu na to, že křižoval frekventovanou silnici a byl v obci jediný. „Letos ho určitě obnovovat nebudeme. I kdybychom požádali o dotaci, jako to udělal sousední Černotín, museli bychom se na zřízení nového přechodu alespoň částečně podílet a na to v pokladně nejsou peníze,“ sdělil starosta Milotic Jiří Konečný.

Zvolil však jiný způsob zvýšení bezpečnosti v obci. Nechal v pátek u silnice nainstalovat kontrolní měřič rychlosti. Přechody pro chodce jsou v současné době kontrolovány na území celé republiky. Postupně chtějí dopravní policisté zavítat do všech obcí.

V Bělotíně už na kontrole byli. „Přechod, který je na silnici před obecním úřadem, se jim moc nelíbil. Zatím nám k němu ale žádné oficiální vyjádření nepřišlo,“ řekl referent Obecního úřadu v Bělotíně Zdeněk Kettner.

Policisté obesílají městské a obecní úřady průběžně. V případě, že policisté narazí na přechod, který je nevyhovující, navrhnou obcím, jak situaci napravit Do Hranic zatím žádný návrh na zrušení nebo úpravu přechodů pro chodce nedorazil.

„Málokterý splňuje dnešní normy. Byla by ale hloupost všechny nevyhovující přechody rušit a nahrazovat novými. To je, jako bychom chtěli bourat všechny staré domy třeba jen proto, že v nich nejsou požární hlásiče,“ vyjádřil svůj názor k dané problematice vedoucí odboru dopravy Městského úřadu v Hranicích Zdeněk Kolomazník.

Podle něj zůstanou ve městě všechny přechody na svém místě a ve stávající podobě. „Pouze na třídě 1. máje plánujeme drobnou úpravu. Bude souviset s připravovaným kruhovým objezdem u Progrescentra,“ vzkázal občanům Hranic Kolomazník.

Kateřina Kapková