Záměr zřídit na Hranicku hipostezky je starý již několik let. Až letos se ale díky programu Leader, podporovaném Evropskou unií, naskytla dotace, která myslí právě na turistické trasy.

„Původně vznikl hodně smělý plán pokrýt hipostezkami celý region. To je však najednou nereálné,“ uvedla Michaela Škrobánková z Hranické rozvojové agentury (HRA).

Pro začátek jsou autoři projektu skromnější. Pracují na přípravě takzvané pilotní hipostezky, která by měla vzniknout na Potštátsku, v celkové délce kolem třiceti kilometrů. Někde je trasa vedena přes pozemky obecní, jinde bude potřeba svolení soukromých majitelů.

„Není potřeba je odkupovat nebo pronajímat. Stačí nám jen souhlas s tím, že tam může občas projet skupinka turistů na koni a že tam mohou být umístěny turistické značky,“ vysvětlila Škrobánková.

Starostové obcí jsou k záměru HRA velmi vstřícní.

„Já osobně na koních nejezdím, ale nic proti nim nemám. Každá věc, která sem dotáhne turisty a celý kraj tím oživí, má význam,“ uvedl starosta Potštátu Karel Galas. Zmapovat majetkové poměry jednotlivých pozemků, kterých je v projektu kolem sto osmdesáti, však není zrovna jednoduché.

„Tento region je poznamenán poválečným odsunem Němců a nevyjasněnými majetkovými poměry z dob komunismu. Spousta cest vede jinudy, než je uvedeno v katastrálních mapách,“ řekla Škrobánková.

Lidé se bojí požáru

Někde se soukromí majitelé se svolením využívat jejich pozemek trochu zdráhají.

„Například v Partutovicích mají obavu, aby nějací nezodpovědní turisté neodhodili v lese při projížďce na koni nedopalek a nezpůsobili požár,“ uvedla Škrobánková a dodala: „My ale doufáme, že koňáci jsou lidé, kteří žijí v souladu s přírodou a měli by vědět, jak se v ní chovat.“

Sami koňáci myšlenku hipostezky na Potštátsku vítají.

„Je to výborný nápad. Koní je v naší republice čím dál víc a ne všude pro to mají lidé pochopení. Některým vadí, když jim přes pozemky jezdí někdo na koni. Pokud bude hipostezka přesně označena, tak by takové konflikty nastávat neměly,“ sdělila svůj názor Blanka Remeňová, která má stáj na Boňkově a uvažuje o tom, že by návštěvníkům plánované hipostezky nabídla možnost přístřešku nebo stanování.

Na podzim se HRA dozví, zda její projekt uspěl v soutěži o evropské peníze a zda bude finančně podpořen. Pokud vše dopadne podle očekávání, mohla by začít první hipostezka na Hranicku vyrůstat na jaře příštího roku.