Projektu se účastní odborníci na problematiku venkova z celé České republiky i ze zahraničí.

„Samozřejmě ne všichni přijeli už dnes a ne všichni účastníci konference tady budou trávit všechny tři dny. Celkem ale očekáváme čtyři sta dvacet lidí," uvedl v úterý odpoledne ředitel konference František Kopecký.

Právě v té době začala oficiálně konference také v hranické sokolovně, hlavním dějišti třídenního programu.

Už mnohem dříve však byli v pohotovosti lidé, kteří se starají o servis a pohodlí návštěvníků. Mezi nimi samozřejmě nechyběl ani široký tým kuchařů a číšníků.

„Děláme nonstop, tedy ve dne i v noci. Dnes (v úterý, pozn. red.) se připravovalo jídlo do čtyř hodin ráno. Takový záběr se samozřejmě netýká všech, ale asi týmu osmi lidí. Kolem jídla je nás tady ale celkem přes třicet," uvedl jeden z hlavních kuchařů Daniel Kubalčík.

Vedle hlavních kuchařů se do příprav jídel zapojili také studenti Středního odborného učiliště ve Valašském Meziříčí, kteří se na kuchaře a číšníky teprve učí. Ti všichni připravovali večerní raut pro 360 lidí.

Hlavním tématem letošní národní konference je budoucnost venkova v letech 2014 – 2020. Jedná se celkově o pátý ročník setkání zástupců veřejného, neziskového, podnikatelského sektoru a veřejnosti.

Kromě samotných prezentací jsou pro osobnosti připraveny také workshopy doslova po celém regionu. Zájemci se pojedou podívat například do Hustopeč nad Bečvou, Poruby, Ústí, Skaličky, Partutovic, Všechovic a Rouského, Bělotína nebo do Horního Újezda. I tyto obce byly připraveny na ukázky svého společenského života.¨

Jedním z organizátorů jsou také zástupci Lázní Teplice nad Bečvou, kteří pro tyto účely rezervovali celý lázeňský dům Janáček. Právě tam a také v sanatoriu Moravan proběhne část programu.

„Pro lázně je akce v takovém rozsahu novou záležitostí, ale s pořádáním konferencí a seminářů pro firmy do sta osob máme bohaté zkušenosti. Samotné lázně pořádají pravidelné lednové kardiologické dny, které čítají okolo sto padesáti odborníků," uvedla marketingová manažerka lázní Yveta Sommerová.