Přes nepříznivé počasí dnes na Bílý kámen zavítali lidé z mnoha míst republiky.

„I když několik set z nich čekalo před vstupními prostory několik hodin na zlepšení počasí a nakonec do vojenského prostoru vůbec nevjeli, ti skalní si tento ročník nenechali vzít a do deště náležitě vybaveni, nebo i nevybaveni, vjeli v úctyhodných počtech,“ poznamenal jeden z pořadatelů akce Jaroslav Koš.

Přes ztížené podmínky průjezdu náročným terénem všichni účastníci ukončili akci ve zdraví a opustili vojenský prostor do 16:00. Podle Koše příslušníci vojenské i státní policie nezaznamenali žádné závažné problémy.

Akce je pojmenována podle pověstmi opředeného skaliska, které poskytuje nádherný výhled na Hanou a je viditelné až z Drahanské vrchoviny.

Koná se pravidelně od roku 1994 a její návštěvnost vždy závisí právě na počasí. Poprvé v historii se vojenský prostor lidem letos otevře hned dvakrát, a to na konci srpna.

Akce je v České republice zcela ojedinělá a za příznivého počasí se jí zúčastňuje i přes 6000 cyklistů a turistů z celé republiky.

Celková rozloha vojenského újezdu Libavá je 327,33 kilometru čtverečných. Svou rozlohou je druhým největším vojenským újezdem v České republice.