Obávají se totiž střetu pravicových extremistů s levicovými radikály, kteří mají dorazit do města. Napětí panuje i v romských ghettech ve Škodově, Husově a Kojetínské ulici.

Přerovským Romům už totiž pomalu dochází trpělivost. „Z dostupných informací se ukazuje, že nepůjde o standardní mítink. O situaci jsme hovořili i s odborníky na extremismus, kteří budou přímo na místě. Budou posuzovat i takové detaily jako třeba nášivky účastníků akce na oblečení, jejich hesla nebo gesta. Jsme připraveni shromáždění kdykoliv rozpustit, pokud se bude dít něco nezákonného,“ řekl tajemník přerovského magistrátu Jiří Bakalík.

Podle něj se už kvůli mítinku uskutečnilo několik schůzek za účasti zástupců policie, vládních i nevládních organizací jako jsou Člověk tísni, Kappa help nebo Agentura pro sociální začleňování.

„Nemyslíme si, že by mělo dojít k nějakým výtržnostem v průběhu mítinku. Spíše se obáváme toho, že může dojít k incidentům před ním nebo po jeho skončení. Série mítinků Dělnické strany, které proběhnou postupně v Ostravě a Olomouci, totiž končí právě v Přerově,“ podotkl Bakalík. Přerovský magistrát už má asi deset dní informaci o tom, že do města míří stoupenci radikální levice. „Dnes už víme, že do města přijede Antifa, takže bezpečnostní opatření nechceme v žádném případě podcenit,“ konstatoval také přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD).

V pohotovosti budou podle něj technické služby města, kdyby bylo nutné rozmístit zátarasy nebo kontejnery v lokalitách, kde žijí Romové – tedy ve Škodově, Husově a Kojetínské ulici.

Romové budou mít na místě i své vlastní antikonfliktní týmy. Panují totiž obavy i z toho, že by si v případě nepokojů v Ostravě nebo Olomouci mohli přijet vyřizovat účty s pravicovými radikály Romové ze sousedních měst. Mítink v Přerově je naplánován od 16 do 18 hodin, přísná bezpečnostní opatření budou ale platit po celý den.

„Jednali jsme tento týden s obyvateli lokalit ve Škodově, Kojetínské a Husově ulici a ubezpečili Romy, že je policie ochrání,“ informovala přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Bezpečnostní opatření budou podle ní v obdobném rozsahu jako při pochodu radikálů 4. dubna. Přerovské policisty posílí těžkooděnci, jízdní policie a situaci bude z výšky monitorovat vrtulník s termovizí.

„Budeme provádět kontrolu osob u vlakového nádraží a monitoring jejich pohybu po městě. Policie bude doprovázet větší skupiny příznivců Dělnické strany na cestě od nádraží do centra města. Hlídky budou mít stanoviště na celém území města a v případě porušení zákona zakročí proti výtržníkům. Na zachování pořádku bude dohlížet republiková policie spolu se strážníky Městské policie i v nočních hodinách,“ uzavřela Sedláčková.

Sobotní míting budou redaktoři Přerovského deníku sledovat a o průběhu vás budeme informovat