Pracovnice informačního střediska, navigující bloudící pasažéry na místo odjezdu. Tak to vypadalo v prostoru mezi vlakovým a autobusovým nádražím ve středu 15. dubna, kdy zahájilo provoz provizorní autobusové nádraží.

„Kde je dvacítka? Můžete mi někdo říct, kam mám vlastně jít?“ proplétala se dopoledne v blízkosti staveniště mladá žena s dítětem v kočárku. A nebyla sama. Podobně zmatených pasažérů byly desítky.

Provizorní autobusové nádraží zahájilo činnost hodinu před polednem a na situaci přímo na místě dohlíželi nejen pracovníci přerovského magistrátu, ale i ČSAD Ostrava.

Kam jít? Lidem radí pracovnice informací

„To víte, že zatím jsou zmatky, ale děláme všechno pro to, abychom to nějak zvládli. Autobusy začaly vyjíždět k novým zastávkám přesně v jedenáct hodin dopoledne. U nádraží máme hostesky, které podávají informace cestujícím. Vytiskli jsme i letáčky s přesnými informacemi a nechali je ve vestibulu vlakového nádraží,“ popsala opatření města Jana Císařová z odboru rozvoje přerovského magistrátu, jež byla na místě.

Své lidi v terénu měla i autobusová přepravní společnost ČSAD. Pracovnice informací totiž chodila mezi cestujícími, a když někdo z nich nevěděl, kam jít, nasměrovala ho k náhradní zastávce. Uklidnění občané pak spokojeně odcházeli na stanoviště, rozmístěná v Tovární, Denisově a nebo Nádražní ulici.

„Bochoř by měla být ještě tady, tak to snad najdu. Naše ostrůvky tady ještě nějakou dobu zůstanou,“ ujišťovala ostatní jedna z cestujících Věra Králová. Zbourána je totiž zatím jen část původních nástupních ostrůvků. „Podle mě to měli lépe vyznačit, aby se tu lidi vyznali. Cedulí je málo a my starší je špatně vidíme,“ namítala ale žena.

„Chtěla jsme dojet do Brodku. Teď mi ale řekněte, odkud?“, neskrývala bezmoc jiná cestující Alena Loníčková.

Přítomný pracovník ČSAD Ostrava se snažil uklidnit situaci. „Informační tabule jsou v tuto chvíli u nádraží, na ohradě staveniště i na každém přístupu od vlaku. Jeden je u Hypernovy a další v Tovární ulici,“ řekl. Podle Jany Císařové z odboru rozvoje magistrátu počítá město s tím, že v prostoru autobusového nádraží instaluje pro cestující ještě jeden výrazný billboard. „Je to otázka času, než si občané zvyknou na přemístění stanovišť. Jinak to ale udělat nešlo, je to daň za vybudování nového autobusového nádraží,“ konstatovala Císařová.

Tovární ulice? Čtyři zastávky pod okny

Na zvýšený provoz a chaos si musí zvyknout obyvatelé panelového domu v Tovární ulici. Přímo pod jejich okny jsou totiž v těsném rozestupu hned čtyři autobusové zastávky. Kromě autobusů navíc vysoce frekventovanou ulicí projíždějí kamiony a auta.

„Je to jen o zvyku. Já tu bydlím už dlouho, takže jsem si na hluk zvykla. A někdy se už autobusové nádraží muselo udělat. Nebylo to zastřešené a na lidi pršelo. Nevěřím ale, že to stihnou do konce roku. Když vidím té práce, odhaduji to tak do příštího jara,“ řekla jedna z obyvatelek domu v Tovární ulici.

Kvůli novým zastávkám osekávali ve středu pracovníci jedné z přerovských firem větve bříz u domu v Tovární ulici. „Děláme to hlavně kvůli větší bezpečnosti chodců na zastávkách. Některé větve jsou totiž moc nízko a lidé by se o ně mohli poranit,“ vysvětil pracovník firmy Petr Ševčík.

PŘEČTĚTE SO VÍCE:

VIDEO: Autobusové nádraží: rekonstrukce zahájena

Rekonstrukce autobusového nádraží už vypukla

PODÍVEJTE SE: Město už ví, kam se přemístí zastávky