Je vidět, že myslí opravdu na vše. Určuje počet lůžek, na kterých by pacienti s prasečí chřipkou leželi, stanovuje množství operačních sálů, na nichž by v případě komplikací museli pod nůž a dokonce vytyčuje i trasy, kterými by nakažení pacienti do budovy jednotlivých nemocnic vcházeli.

Až potud jsem pandemický plán četla s klidem. Je dobře, že takový podrobný scénář existuje. Vymýšlet ho narychlo až v okamžiku, kdy zákeřná nemoc dorazí, by bylo nerozumné. Pak jsem ale narazila na informaci, po které mi až přeběhl po zádech mráz. Ukládání zemřelých: oddělení patologie – kapacita 15 míst.

Snad ještě více zarážející jsou obecné odhady toho, v jaké míře pandemie zasáhne Olomoucký kraj a jeho jednotlivé regiony. Plán počítá s tím, že pokud by tady choroba řádila po tři měsíce, zemře v kraji na její následky 710 lidí. V přerovském okrese předpokládá tento scénář se ztrátou 104 životů a přímo v Hranicích pak se 44.

Je mi jasné, že jsou to jen čísla, která někdo odhadl nebo statisticky vypočítal. Skutečnost může být úplně jiná, až zákeřná chřipka dorazí. Bylo by hloupé spouštět paniku, barikádovat se doma za zamčenými dveřmi nebo se bezhlavě dopovat léky. Možná by pro začátek stačila správná životospráva a při prvních náznacích virózy návštěva lékaře. Přecházení chřipky a pobyt v práci s teplotou by se nám totiž tentokrát opravdu nemusely vyplatit.