„Pohlaví samozřejmě ještě neznáme. Mládě se má k světu, vypadá čile, vitálně," popisoval orlí mimino vedoucí projektu „Návrat orla skalního do ČR" Petr Orel.

Průběh hnízdění páru orla skalního na Libavé je podle něj zatím bezproblémový. „Tak pevně doufám, že snad tomu bude i v dalších dnech a týdnech," doplnil.

Vzácné dravce ochranáři neustále monitorují. Letošní mládě, které se už vrtí na hnízdě a netrpělivě čeká, až mu rodiče dodají něco k snědku, je v pořadí třetím mládětem v Oderských vrších, kde se po sto letech podařilo úspěšně nastartovat posun karpatské populace tohoto druhého největšího ptačího predátora na území České republiky.

První neúspěšné hnízdění orla skalního na Moravě zaznamenali ochranáři již v roce 2010, následně pak v roce 2011. Rok nato byl velmi špatný, ochranáři zaznamenali zmizení orlího páru a zastřelení samce.

Pár z Libavé nevytvořila mláďata vypuštěna ochranáři do přírody, ale jde o pětileté dravce narozené na Slovensku.

„Samice, kterou jsme pojmenovali Libavá, se vylíhla v Nízkých Tatrách, samec Slávek pochází z Malé Fatry," informoval vedoucí projektu.

Oba dravci se nato napojili na dříve vypuštěná mláďata a trávili s nimi několik měsíců na místě, kde ochranáři dravce vypustili. Poté obsadili hnízdo po jiném orlím páru, který zmizel a ochranáři o něm nemají žádné zprávy.