Počasí přítomným přálo, a tak se sešel hojný počet soutěžících i vzorků.

„Kolik lidí došlo, nevím. Ale vytočili jsme celou bečku piva. Takže jich bylo dost," usmíval se spokojeně organizátor Pavel Malovec.

Celkem pětadvacet destilátů vyzkoušela šestičlenná laicko-odborná porota od dvanácti do tří hodin. Každý vzorek měl pouze své číslo, takže nikdo nevěděl, který majitel za vzorkem stojí.

„Nejvíce mi chutnala slivovice, která nakonec vyhrála, ale velmi dobrý byl i zázvorový likér. A ten vlastně taky vyhrál," pověděla předsedkyně komise Jarmila Smolová.

„Z pětadvaceti destilátů bylo jedenáct švestek, šest jablkovic a jedna hruška. Zbytek byly likéry z třešní, zázvoru, medu nebo kalvádos. Měli jsme tu také takovou menší raritu, slivovici z roku 1997," vyjmenoval Pavel Malovec.

Suverénně nejlepší slivovici vypálil Ivo Lesák, jablkovici Stanislava Malovcová a z ovocných destilátů zvítězil zázvorový likér Antonína Bouchala.

„Všichni jsme se shodli, že vzorek číslo 25, pod kterým se ukrýval Ivo Lesák, byl úplně nejlepší. Hodnotili jsme barvu, vůni a chuť. A tato slivovice všechny předčila," řekl jeden z porotců Vlastimil Pírek.

Ivo Lesák po soutěži vtipkoval, že svou výhru čekal.

„Ne, to si samozřejmě dělám legraci. Samozřejmě mě to potěšilo, ale více mě těší, že se celý den velmi povedl. Je příjemné vidět, že jsou v Hranicích lidé, kteří dokáží něco takového zorganizovat a dělají i něco pro děti," poukázal vítěz mimo jiné i na to, že u občerstvení nechyběly vystavené výtvory soutěže Vůně medu, kterou vyhlásilo Včelí království.

Tři vítězové Paseckého koštu slivovice si odnesli upomínkové předměty, pohár, diplom a štamrple na slivovici.

„Mě to tedy velmi překvapilo, že jsem vyhrál. Určitě tuto soutěž budeme pořádat pravidelně," pověděl spokojeně Antonín Bouchal.

Jediná žena, co vyhrála, Stanislava Malovcová, také nečekala, že zvítězí.

„Samozřejmě mě to potěšilo. S pálením mi pomáhá manžel, ale já sbírám jablka na slivovici," řekla žena, která se starala o hosty a při tom všem stihla i vyhrát.