„V posledních letech se nám návštěvnost stabilizovala na 160 až 165 tisících lidech ročně. Nejvíce jsme jich měli v roce 2008, tehdy jsme se dostali přes 180 tisíc návštěvníků,“ informovala Iva Macurová.

Počty lidí, kteří si přijdou na Plovárnu zaplavat nebo jen zarelaxovat, se liší jak podle jednotlivých dnů v týdnu, tak podle měsíců.

„O pracovních dnech bývá průměrná návštěvnost zhruba stejná, ale o víkendech se nám značně zvyšuje, stejně tak o svátcích a o prázdninách. Z měsíců bývají nejsilnější letní prázdniny, pak ještě prosinec a leden, nejslabší bývá pravidelně září,“ popsala situaci Macurová.

O víkendech je aquapark po celý den přístupný široké veřejnosti, během pracovního týdne se ale běžným návštěvníkům otevírá až odpoledne. Ráno od šesti do osmi hodin sem mohou přijít zájemci o kondiční plavání, dopoledne a kolem poledne pak patří zdejší bazény školám.

„Spolupráce s plaveckou školou je pro nás v tomto ohledu velmi výhodná. Máme tak aspoň dopolední hodiny plně vytížené, jinak by byla návštěvnost v tuto dobu velmi slabá,“ vysvětlila Macurová.

Mateřské a základní školy sem přitom jezdí nejen z Hranic, ale i z okolních obcí.

„Slabší je to se středními školami, ty k nám chodí jen tři, Střední lesnická škola, Soukromá střední odborná škola a obor požární ochrany z průmyslovky. Nezájem těch ostatních nás trochu mrzí,“ podotkla vedoucí Plovárny.

Také v odpoledních hodinách si ale návštěvníci musí zvyknout na určitá omezení. Fungují zde totiž různé kroužky a kurzy.

„Občas se stane, že si někdo stěžuje, že si zaplatil plné vstupné a že je přitom část bazénu obsazená. Takovým lidem bych poradila, aby se před návštěvou raději podívali na částečné omezení provozu, které najdou na našich webových stránkách a na informační tabuli ve vstupní hale“ uvedla Macurová.

Z pohybových aktivit je oblíbený například úterní aquaerobic.

„Ten navštěvují hlavně ženy, přitom je to sport vhodný i pro muže. Nejenže z hlediska posilování, ale kvůli rozsahu pohybu, který toto cvičení nabízí,“ podotkla vedoucí. Z dalších kurzů je možné jmenovat cvičení a plavání pro těhotné, plavecký kroužek pro děti, který zajišťuje Dům dětí a mládeže, nebo páteční hodiny vyhrazené členům hranického Klubu seniorů. „Bývá jich tady až kolem čtyřiceti a bývají velmi spokojeni,“ sdělila Macurová.

Zajímavé jsou i statistiky týkající se návštěvnosti jednotlivých bazénů.

„Máme vypozorováno, že většina lidí, řekla bych až devadesát procent, využívá zejména relaxační bazén, zbylých deset procent pak plavecký bazén,“ informovala vedoucí. Podle jejích slov jsou relaxační a masážní prvky oblíbené hlavně mezi střední a starší generací.

„Lidé si pochvalují, že jim to hodně pomáhá jako rehabilitace po různých úrazech nebo operacích,“ vysvětlila.

Stížnosti? Pára

Ze dvou průzkumů, které na Plovárně prováděli vysokoškolští studenti, pak vyplynulo, že pouze polovina návštěvníků pochází z Hranic, zbývající přijíždějí z okolních obcí nebo z větší dálky.

„Jezdí sem například lidé z Nového Jičína, Olomouce, ze Zlínska. Občas mám dojem, jakoby někteří lidé z Hranic vůbec nevěděli, že tady Plovárna existuje,“ komentovala to Macurová.

A na co si lidé stěžují?

„V knize přání se nejvíce vyjadřují k tomu, že se jim zdá nedostatečná kapacita prohřívárny- páry. Ta v původním projektu nebyla a přidávala se dodatečně. Bohužel na její zvětšení tady nemáme prostor,“ sdělila vedoucí.

Vyšší vstupné

Novinkou, která platí od letošního 1. ledna je zvýšení vstupného, jenž je vyšší o pět korun na hodinu. Je způsobeno zvýšenou DPH a také nárůstem cen energií.

„Přesto pořád máme nejnižší vstupné ve srovnání s ostatními podobnými areály na střední Moravě,“ podotkla vedoucí.

Ta doufá, že se letos konečně vydaří také sezona na venkovním koupališti, které před dvěma lety prošlo rekonstrukcí, ale zatím si je lidé příliš neužili.

„Před dvěma lety jsme tady měli povodeň, loni nám zase nepřálo počasí,“ vysvětlila Macurová.

Pokud by letos byla sezona lepší, mohla by tak Plovárna naplno využít některé atrakce, které má zakoupené, jako je například aquazorbing – chůze v uzavřené průhledné kouli po vodní hladině.