Tři desítky zadržených radikálů, šest zraněných policistů a tři strážníci městské policie – taková je bilance sobotního pochodu radikálů v Přerově, který proměnil ulice u vlakového nádraží doslova v bitevní pole.

Romské čtvrti v Kojetínské, Husově a Škodově ulici chránili před nacionalisty těžkooděnci s opancéřovanými vozy a v ulicích byly stovky policistů.

Situace připomínala místy válečný stav a ani přes velké nasazení pořádkových jednotek se nepodařilo zabránit krveprolití. Pochodu se zúčastnilo na sedm stovek radikálů.

První stoupenci Autonomních nacionalistů začali do města přijíždět už v dopoledních hodinách. Dav radikálů začal během dne postupně houstnout, takže jich v době zahájení pochodu kolem druhé hodiny odpoledne bylo před vlakovým nádražím na pět set, další ale do města stále přijížděli.

Radikálové se vydali na pochod ulicemi města asi o půl třetí odpoledne, kdy do města dorazily vlaky s posledními skupinami stoupenců nacionalistů – a to převážně z řad Autonomních nacionalistů a hnutí Národní odpor. Levicových extremistů dorazilo do Přerova jen několik desítek.

„Češi pojďte s námi! Astala vista antifašista!“ začal skandovat před nádražím dav radikálů a pak se vydal Husovou ulicí směrem k Tescu.

POCHOD jsme SLEDOVALI ON-LINE

Hlídali vstupy k Romům

O drama se postaral hned v úvodu pochodu nález celkem pěti nástražných a zápalných systému na několika místech trasy.

„Byly objeveny dva nástražné výbušné systémy – jeden na nástupišti vlakového nádraží a druhý v Kramářově ulici. Zápalný systém jsme objevili u supermarketu Tesco v Kojetínské ulici. Původ dalších dvou nyní zkoumají pyrotechnici,“ informovala přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Na rohu Tovární a Kramářovy ulice byl v pohotovosti oddíl jízdní policie ze Zlína, těžkooděnci s pomocí opancéřovaných vozů a další techniky blokovali po celou dobu pochodu vstupy do romských čtvrtí v Kojetínské, Husově a Škodově ulici. V ulicích u nádraží byly barikády a technika zablokovala i Kojetínský podjezd.

Zraněný policista z antikonfliktího týmu

První vážnější násilný střet, při kterém byl zraněn policista z antikonfliktního týmu, se odehrál kolem třetí hodiny odpoledne u supermarketu Tesco v Kojetínské ulici.

Policista se ve chvíli, kdy začaly vzduchem létat zápalné láhve a situace se začala přiostřovat, snažil chránit vlastním tělem jednoho z příznivců hnutí Antifa, na kterého útočili pravicoví radikálové.

Policista zůstal ležet po zákroku na zemi a z hlavy mu tekla krev. Vyděšený dav se nahrnul do Tesca, v jehož prostorách zůstali lidé na chvíli uzamčeni.

„Příslušník antikonfliktního týmu utrpěl poranění obličeje, ale jeho zdravotní stav není vážný,“ uvedla přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Boj u nádraží

Celou akci ukončil oficiálně oznamovatel Jiří Švehlík z Dělnické strany asi ve čtvrt na čtyři.

Pak se u nádraží rozpoutal boj, při kterém tekla na obou stranách krev. Radikálové se totiž rozběhli do Denisovy ulice a zaútočili na policisty.

Vzduchem létaly dlažební kostky, zápalné láhve a další pyrotechnika. K největšímu konfliktu došlo na náměstí Františka Rasche.

„Asi čtyři desítky nacionalistů zde zaútočily na policisty. Radikálové byli na místě zadrženi, protože u sebe měli zbraně jako kulové pumy do ohňostrojů, sifonové bombičky s nezjištěnou látkou uvnitř a zápalnou šňůrou. Zabaveny byly i dýmovnice, slzné a pepřové spreje, PET láhve s benzínem a praky na vrhání zápalných předmětů,“ řekla mluvčí policie Michaela Sedláčková.

Jeden z nacionalistů vhodil zápalnou láhev i na vozidlo Městské policie, které začalo hořet. Požár byl ale ihned uhašen a muž zadržen. Policie měla v Přerově i takzvaný tým procesualistů, který má za úkol zadokumentovat trestnou a přestupkovou činnost přímo na místě.

„Zadrželi jsme třicet lidí, zraněno bylo šest republikových policistů a tři strážníci městské policie. Jeden příslušník pořádkové policie zkolaboval, zřejmě z důvodu dehydratace. Veterinář musel také ošetřit zraněného koně, který dostal zásah dlažební kostkou do nohou,“ shrnula přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Zraněno bylo i několik nacionalistů.

„Dostal jsem tyčí po hlavě, asi od strážníka,“ řekl jeden z radikálů, který měl obvaz na zakrvácené hlavě. Další měl zraněnou ruku.

Vypjatá atmosféra byla u přerovského nádraží až do pěti hodin odpoledne, potom už se většina účastníků pochodu vydala na cestu zpět.

Nacionalisté se podle aktérů pochodu sjeli do Přerova ze všech koutů republiky, ale také z Německa.

„Byl jsem i v Janově a přijeli jsme pomoct místním lidem proti Romům,“ zdůvodnil svou účast jeden z nich.

Škodu zatím policisté přesně nevyčíslili.

Největší škody na autech policie

Průvod nacionalistů prošel celou naplánovanou trasou. Vydal se z Husovy ulice kolem pivovaru přes Komenského ulici do Havlíčkovy, a poté Čechovy ulice.

„Měli jsme tři základní úkoly. Zabránit střetu radikálů s lidmi ze sociálně vyloučených lokalit, ochránit obyvatele města a jejich majetek. Naštěstí nebyly rozbity žádné výlohy ani poničeny prodejny. Největší škody jsou na autech republikové a městské policie,“ řekla mluvčí policie Michaela Sedláčková.

Podle velitele zásahu se podařilo docílit toho, že byli radikálové vytlačeni z ulic města zpět k nádraží. Hlídky policistů budou ale v ulicích celou noc.

Zasahovalo 700 policistů

Romové se na pochod radikálů dívali z oken a někteří obyvatelé Husovy ulice dokonce dění sledovali ze střechy domu. Obyvatelé Přerova z ulic, kterými pochod procházel, byli v oknech a někteří jim i zamávali. Jinak se ale nikdo z místních do průvodu strhnout nedal.

Na místě zasahovalo na sedm set policistů z několika okresů.

„Situaci jsme v žádném případě nepodcenili. Bez nadsázky se dá říci, že se dnes Přerov po Praze stal druhým nejbezpečnějším místem v republice. Do akce byla nasazena těžká technika, obrněné transportéry a cisternové stříkačky. Situaci z výšky monitoruje vrtulník,“ popsal situaci ještě před zásahem velitel opatření Martin Hrinko.

Pochod prý nešel zakázat

Policie měla ještě před zahájením pochodu informaci, že by během akce nemuselo dojít pouze k narušení veřejného pořádku a konfliktům mezi nacionalisty a levicovými extremisty, ale také k útokům na bezpečnostní složky.

Podle šéfa přerovské městské policie Omara Teriaki nebylo ale možné pochod radikálů zakázat.

„Shromažďování je základním ústavním právem a magistrát může ohlášenou demonstraci zakázat, a to do tří dnů, pouze ze zákonných důvodů. Ty ale zatím nenastaly. Oznamovatelem byla navíc fyzická osoba,“ vysvětlil Teriaki.

Podle primátora města Jiřího Lajtocha (ČSSD) bude město přesto muset zvolit strategii, jak podobným akcím v budoucnu zabránit. „Na 16. května totiž v Přerově ohlásila mítink Dělnická strana,“ řekl Lajtoch.

„Hlavním úkolem policie je dnes chránit místní národnostní menšinu a zabránit násilí,“ nastínil hlavní strategii policie ještě před zásahem velitel opatření Hrinko.

Romové hlásili: Budeme se bránit

O situaci v Přerově se zajímali i vrcholní politici a krajský policejní ředitel Jaroslav Skříčil, který byl přímo na místě. O vývoji dění byl průběžně informován i ministr vnitra Ivan Langer.

Romové z Kojetínské ulice ještě před zahájením pochodu radikálů vyjádřili obavy a odhodlání zasáhnout proti nacionalistům, pokud zaútočí na jejich rodiny nebo majetek.

„Budeme se bránit, pokud zaútočí,“ řekl jeden z místních.

Aby uklidnili obavy Romů, působili v Kojetínské, Škodově a Husově ulici lidé z občanských sdružení Člověk v tísni a Vzájemné soužití. Ti se snažili zmírnit napjatou atmosféru. Romové byli ale v průběhu pochodu téměř odříznuti od světa, protože u vchodů do jejich dvorů stáli těžkooděnci a byly zde zátarasy.