„Na představení se těšíme, tuhle pohádku známe, protože nám ji doma čtou. I v televizi jsme ji viděli," prozradil jeden z dětských návštěvníků Filip Kostka. „Tuto pohádku máme rádi. Úplně nejradši mám ale Tři bratry a Harryho Pottera," doplnila sestra Mariana.

„Jedná se o inscenaci klasické pohádky. Autorka hry Božena Šimková převedla původní text do moderního, srozumitelného jazyka. Došlo také k několika změnám, co se týče postav. Maruška má tak například namísto dvou, jen jednu sestru Albínu," řekla vedoucí souboru DAP Milada Bednářová, která zároveň ztvárňuje roli kmotřičky.

„Má postava vychází z kouzelné babičky, jež mohou diváci znát z filmu Byl jednou jeden král," prozradila dále.

Se svou verzí slavné pohádky již soubor procestoval všechny kouty republiky. „Sůl nad zlato hrajeme již přibližně rok a půl. Za tu dobu jsme už odehráli více než sto repríz. Nejedná se však o jedinou pohádku v našem repertoáru. Máme nastudované také hry Matylda zasahuje, O chytré princezně a Jak se krotí princezna. Děj pohádek nebudu raději moc prozrazovat, abychom místní diváky neochudili o překvapení, pokud bychom se do Hranic vrátili," uvedla dále Milada Bednářová.

Ačkoliv je děj pohádky zpracován volně, zůstává podle autorů zachováno základní poselství. A sice, že jen poznání vlastní chyby, rozhodnutí ji napravit a odčinit křivdu může vést k odpuštění a k usmíření.

David Král