Nedávno radnici požádali, aby prohloubila jeho koryto. Ta však jejich žádosti vyhovět nemůže. Na soukromých pozemcích jí totiž hospodařit nepřísluší.

Zdánlivě neškodný potůček připravil už Hraničanům z jeho blízkého sousedství nejedno nepříjemné překvapení. Naposledy se vylil z břehů do jejich zahrad a garáží při bleskové povodni letos v červnu.

„Bydlíme tady už čtyřicet roků, ale problémy s povodněmi jsme začali mít až před dvanácti lety,“ řekl Antonín Havran, který má v ulici Za lokálkou k potoku nejblíže. „Tehdy jsem ani nestihl vyvézt z garáže auto,“ konstatoval a dodal, že tentokrát měl spodní část domu zaplavenu opět.

Od roku 1997 byla jeho rodina postižena povodněmi už třikrát. „Běžte se podívat, jak je ten potok úzký. Lidé si ho totiž upravují, jak se jim zlíbí,“ zlobil se Havran a poukázal přitom na mostky, vedoucí k některým rodinným domům.

„Kdyby město nechalo koryto prohloubit nebo rozšířit, bylo by po problému,“ naznačila řešení jeho sousedka Růžena Kovalčíková.

Rada města Hranic diskutovala o povodňové situaci Za lokálkou na své poslední schůzi. „Problém je v tom, že potok teče přes soukromé pozemky,“ podotkl hranický mluvčí Petr Bakovský.

Jediné, co může podle něj město udělat, je upravit pouze ty úseky, které tečou přes jeho území. „Ostatní vlastníky dotčených pozemků budeme písemně informovat o tom, jak se o potok starat, aby se při povodních nevyléval,“ slíbil mluvčí.

Ulice Za lokálkou leží v blízkosti malého vlakového nádraží. U potoka, který kolem ní protéká, se už dávno ujal název Bezejmenný. Kromě toho, že nemá žádné oficiální jméno, není ani zakreslen v mapě. Největší kámen úrazu je ale v tom, že nemá svého správce.

#nahled|https://g.denik.cz/61/78/ulice_mapa_za_lokalkou_hranice20090721_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/61/78/ulice_mapa_za_lokalkou_hranice20090721.jpg|Ulice Za lokálkou#