„K obvyklým důvodům nárůstu nezaměstnanosti v tomto období patří ukončování sezonních prací v zemědělství a stavebnictví. Přibyly ale i důvody spojené s probíhající krizí na světových trzích a ekonomickou recesí. To se projevilo snižováním stavu zaměstnanců včetně hromadného propouštění u více zaměstnavatelů a dalším poklesem poptávky po pracovní síle ve většině odvětví,“ informoval analytik přerovského Úřadu práce Bedřich Šenvajc.

Negativní situace na trhu práce se však projevuje nejen nárůstem nových uchazečů, ale i úbytkem ukončených evidencí. Navíc podle odborníků se situace hned tak nezlepší.

„V následujícím období lze očekávat pokračování nepříznivého trendu, který bude jen částečně redukován nástupem jarních sezonních prací,“ míní Šenvajc. Ten však zároveň upozornil, že z hlediska míry nezaměstnanosti je zatím situace lepší, než byla v letech 1998 až 2006. Míra nezaměstnanosti se v přerovském regionu minulý měsíc nejvíce zvýšila na Kojetínsku.

Oproti tomu nejnižší nezaměstnanost přetrvává na Hranicku. Počet evidovaných volných pracovních míst ve srovnání s lednem také klesl. Na trhu práce je v současné době k dispozici necelých 280 míst.

„Podíl uchazečů na jedno volné pracovní místo tak vzrostl a činí 23,4. Nejvýrazněji se pokles poptávky projevil u dělnických profesí, ale značně se snížil i počet volných míst pro absolventy škol,“ upřesnil Šenvajc.

Podle jeho slov aktivitu výrazně snížily i agentury zprostředkující práci. Zaměstnání nabízí lidem v současné době například přerovská nemocnice, která shání zdravotní sestry, ale i rehabilitační pracovníky a lékaře. Zaměstnavatelé se ale poohlížejí i po svářečích, zednících a pomocných dělnících.

Nezaměstnanost v kraji:

  • Olomouc 8,3%
  • Přerov 9,7%
  • Prostějov 6,3%
  • Šumperk 11,2%
  • Jeseník 14,5%
  • Celkem 9,2%