„Průběh nemoci je u ní mírný a lékaři jí nasadili antivirotikum Tamiflu,“ řekla přerovská epidemioložka Jitka Skácelová.
Krajští hygienici hlásí tento týden celkem devět potvrzených případů prasečí chřipky v Olomouckém kraji, a jak se ukazuje, mnozí lidé už kvůli tomu začali podléhat panice.
„Část rodičů ve školách v kraji, kde se tento nebezpečný virus objevil, chce, aby byly zavřené, další zase vyžadují pokračování dětí ve školní docházce. Jsou to problémy, které musíme denně řešit a hodně nás zaměstnávají,“ řekla krajská epidemioložka Růžena Haliřová.
Kvůli obavě ze zavlečení chřipky už uzavřela své brány pro návštěvy například nemocnice ve Šternberku. „V Přerově se ale zatím k takovému kroku nechystáme,“ uvedl mluvčí přerovské nemocnice Tomáš Želazko.
Přerovští hygienici tento týden potvrdili zvýšený výskyt nemocnosti a pacientů s akutními respiračními chorobami. Ve srovnání s údaji před čtrnácti dny vzrostl počet nakažených o čtyřicet procent. Epidemických hodnot ale nemocnost dosáhla pouze u dětí.
„Ve věkové kategorii do pěti let nyní připadne na sto tisíc obyvatel na 3,4 tisíce nemocných. U dětí od 6 do 14 let je to zhruba stejný počet a v kategorii 15 až 24 let je jich pak 2,2 tisíce,“ uvedla přerovská epidemioložka Ludmila Špinarová.
Epidemie přitom začíná v okamžiku, kdy na sto tisíc obyvatel připadne na 2,5 tisíce nakažených. Méně pacientů je nyní pouze mezi lidmi středního věku a seniory. „Celková nemocnost je 1,4 tisíce pacientů na sto tisíc obyvatel,“ doplnila.
Hygienici ale tvrdí, že se dá očekávat další nárůst. „Chřipka se letos chová trochu jinak a její nástup je agresivnější a rychlejší než třeba loni,“ poznamenala Špinarová.
Podle Petra Hrbka z odboru školství přerovského magistrátu se zatím kvůli zvýšené nemocnosti nebo podezření na nákazu prasečí chřipky nemusela v Přerově uzavřít žádná škola. „Školy se uzavírají až tehdy, kdy nemocnost žáků dosáhne patnácti procent. Taková situace u nás dosud nenastala,“ řekl Hrbek.