Nejoblíbenějším holčičím jménem na Přerovsku je v současné době Tereza, mezi chlapci zatím vede Jakub. Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) Tereza obsadila také první příčku v rámci celé republiky, Jakuba však předběhl Jan.

„Tereza je nejoblíbenějším jménem i v dalších osmi krajích, Jakub v pěti. Obě křestní jména přitom obsazují přední pozice už více než třináct let,“ konstatovala Hedvika Fialová z Oddělení regionálních analýz a informačních služeb ČSÚ.

Matyáš skokanem roku

Matky a otcové na Přerovsku pro své potomky také velmi často vybírají jméno Eliška a Anna nebo Jan a Matyáš. Na popularitě naopak ztrácejí například Martinové, kteří se už ani nedostali do první desítky oblíbených mužských jmen. Matyáš, který byl v lednu třetím nejčastějším chlapeckým jménem udělovaným na Přerovsku, se dokonce stal skokanem roku.

„V lednu byl Matyáš šestým nejoblíbenějším jménem v celé republice, ještě před dvaceti lety však byl až na třistaosmé příčce,“ poznamenala Fialová.

Narodila se i Berenika a Ryan

Velkým trendem se v poslední době stávají i cizokrajná jména, která se už rozšířila i na Přerovsku. „Během prvního půlroku se u nás objevila exotická jména jako Stella, Elisabeth, Berenika, Samuel, Ryan nebo Nathanael,“ vyjmenovala mluvčí přerovské nemocnice Hana Szotkowská.

I taková netradiční jména, která nejsou v českém kalendáři, však rodiče mohou zvolit pro své potomky.

„Hlavně to musí být základní podoba jména. Všechna jména ověřujeme v knize, a pokud v ní některé z nich nenalezneme, musí rodiče předložit doklad vydaný znalcem, který potvrdí, že jméno existuje,“ vysvětlila pracovnice přerovské matriky Kateřina Štěpánková.

Na rozdíl od té přerovské, matriční kniha v Hranících zůstává prázdná, a to už od počátku roku 2004, kdy místní nemocnice kvůli příliš nízkému počtu porodů zrušila porodnici.

„Dítě se zapisuje do knihy v místě, kde se narodí. V současnosti se tedy jedná především o Přerov a Valašské Meziříčí. V Hranicích narozené děti do matriční knihy už nezapisujeme,“ informovala pracovnice hranické matriky Jana Novosádová.

V prvních šesti měsících letošního roku se v přerovské porodnici narodilo celkem 467 dětí. V porovnání s předešlým půlrokem se letos narodilo o 44 dětí méně. Po letech se tak poprvé projevil celkový pokles porodnosti.

Iveta Podešvová