O konečné ceně elektřiny rozhodne ještě to, zda Senát do konce roku schválí novelu o výrobě energie z obnovitelných zdrojů. Zdražovat se ale bude v každém případě.

Lidé, které jsou zákazníky RWE, zaplatí za plyn o 2,3 procenta více.

„Průměrné domácnosti, která využívá zemní plyn na vaření, ohřev vody a vytápění, vzrostou měsíční náklady jen o 80 korun. Domácnosti, které na zemním plynu pouze vaří, změnu v rodinném rozpočtu prakticky nepocítí. Za plyn si měsíčně připlatí pouze pět korun,“ uvedla regionální mluvčí RWE Linda Ešková.

Důvodem zdražení je podle ní nárůst cen ropy a ropných produktů, propad koruny vůči dolaru a změny regulovaných distribučních poplatků.

Nejméně o 4,6 procenta, ale možná i o 11,2 procent více bude domácnosti stát od začátku příštího roku elektřina. Jejími cenami zahýbala hlavně podpora obnovitelných zdrojů energie.

V současné době Energetický regulační úřad vydal cenové rozhodnutí pro rok 2011, podle něhož by elektřina pro domácnosti podražila o 11,2 procent, pro velkoodběratele v průměru o 14,5 procent.

Zákonodárci však nyní schvalují novelu, která umožní financovat obnovitelné zdroje jiným způsobem.

„Pokud se do konce roku 2010 podaří završit probíhající legislativní proces novely zákona, zaplatí po této úpravě domácnosti v roce 2011 ve srovnání s letošním rokem v průměru o 4,6 procent a velkoodběratelé připojení na vyšších napěťových úrovních v průměru o 5,2 procent více,“ popsala očekávaný vývoj mluvčí skupiny ČEZ Alice Lutišanová.

Zdražování se nevyhne ani platbám za vodu. Společnost Vodovody a kanalizace Přerov určila pro rok 2011 cenu za kubík vody na 37 korun, což je o korunu více než dosud.

Zdraží i stočné

Stočné podraží na 25 korun a 50 haléřů za kubík ze současných 24 korun, a to včetně DPH. U vodného hraje největší roli fakt, že za odběr vody ze štěrkoviště u Troubek musí společnost VaK odvádět Povodí Moravy pět korun za kubík.

„Z tohoto zdroje odebíráme přibližně polovinu vody. Přesto se nám podařilo zdražit kubík jen o jednu korunu,“ zmínil ekonomický náměstek VaK Přerov Jan Sabadoš.

Připustil ale, že cena vodného a stočného se může v průběhu roku ještě změnit.

„Pokud se zvýší DPH, budeme to muset do ceny promítnout,“ podotkl.

Podle ředitele Jaroslava Klvače z přerovské společnosti Teplo, která přivádí energii do 13,5 tisíc domácností, škol a firem, nedojde po Novém roce k výraznému nárůstu cen.

„U dodávek z centrálního systému zásobování teplem se předpokládá, že dojde k mírnému navýšení ceny tepla a u dodávek z plynových kotelen se očekává snížení ceny oproti letošnímu roku. Díky elektronické aukci na dodávku zemního plynu se totiž snížila cena nakupovaného plynu,“ vysvětlil Klvač.

Petra Poláková-Uvírová, Pavla Kubištová