Radní tak vyhověli požadavkům obyvatel Kojetína, kteří si stěžovali na chování zdejších Romů a obávali se o svou bezpečnost. Ve městě se před časem zvedla silná protiromská nálada a na osm desítek lidí se podepsalo pod petici proti obyvatelům ulice Padlých hrdinů.

Vadilo jim, že Romové prohrávají sociální dávky v automatech, ničí majetek a kradou. Na bouřlivé debatě v sokolovně dokonce padaly návrhy, aby město Romům odebralo sociální dávky.

„Na takové požadavky místních jsme samozřejmě nepřistoupili, stejně tak jako na další návrh, abychom kvůli minoritě posunuli chodníky od domů blíže k silnici,“ řekl místostarosta Kojetína Jiří Šírek (nez.).

Podle jeho slov ale radní situaci v ulici Padlých hrdinů řeší a nechali zde umístit dvě nová světla. Lidé se tudy totiž báli za tmy procházet. Další novinkou, kterou chystají radní už v nejbližší době, je pak umístění bezpečnostních kamer v problémových částech města. „První kamery budou monitorovat dění v této části nejpozději od poloviny prosince. Celkem přitom počítáme se čtyřmi kamerami – dvě budou v ulici Padlých hrdinů a dvě u základní školy. V budoucnu bychom chtěli umístit ještě jednu v blízkosti gymnázia,“ přiblížil místostarosta.

Nálada v Kojetíně se podle jeho slov uklidnila a lidé, kteří sepsali petici a vyvolali veřejné slyšení se zástupci města, už žádné další kroky nepodnikli. „Situace je o něco lepší. Zčásti je to proto, že se ochladilo a Romové přestali těžit železo v místním cukrovaru. Nejsou tedy venku příliš vidět. Druhým důvodem jsou kroky, které podniklo město,“ shrnul jeden z iniciátorů protestu proti Romům v Kojetíně Oldřich Frühbauer.

Podle místostarosty Kojetína Jiřího Šírka posílila Městská policie hlídky v této části města. „Stav není ideální a potřebovali bychom mnohem více strážníků v ulicích. Jsme ale malé město, a tak se musíme spokojit s tím, co máme. Na celý Kojetín totiž připadne jen sedm strážníků,“ řekl Šírek. Hlídky ale pravidelně procházejí čtvrtí, což potvrzují i sami Romové.

„Jsou na nás přísnější, takže je tu všechno pod dohledem. Sledují, jestli nesvítíme načerno, a pořád nás kontrolují. Připadáme si jako křováci,“ vyjádřila své pocity jedna z místních obyvatelek Iveta Miková. Podle jejích slov žijí Romové v ulici Padlých hrdinů v neúnosných podmínkách. „Je nás tady pět ve dvou místnostech. Domy nikdo pořádně neopraví a nikdo s tím nic nedělá,“ postěžovala si.