Jubilejní desátý ročník Air-auto-moto Veteránfestu přivítá v sobotu 2. června na tři sta padesát automobilových a motocyklových veteránů a na pět desítek letadel.

A chybět nebudou ani výjimeční hosté - své kousky předvede na obloze legendární akrobatický pilot Petr Jirmus, který má na svém kontě dva tituly absolutního mistra světa v této disciplíně a pyšní se i dvěma tituly mistra Evropy.

„Přehlídku zahájíme v deset hodin dopoledne akrobatickým průletem, po kterém představíme divákům na rampě jednotlivá historická vozidla. Milovníci starých časů zjistí zajímavosti o historii vozů, technických parametrech i jejich majitelích,“ přiblížil šéf pořádajícího Oldtimer clubu Helfštýn Jiří Zemánek.

Zpestřením přehlídky je i spanilá jízda historických jízdních kol, jejichž majitelé se vydají na cestu v dobových oděvech.

„Na čtyři desítky staromilců zamíří na kole na náměstí v Drahotuších, odkud se vydají přes Rybáře do Hranic a zpět,“ řekl.

Automobiloví a motocykloví veteráni vyrazí po dopolední části programu na projížďku do Drahotuš, Hranic a Teplic nad Bečvou.

„Projedeme lázeňskou kolonádu a vydáme se do Hustopeč nad Bečvou, na Palačov a do Lešné, kde se koná od 14 do 15.15 hodin výstava historických vozidel na nádvoří zámku. Součástí programu je i hudební vystoupení,“ upřesnil. Po spanilé jízdě veteráni zamíří zpět na letiště v Drahotuších.

Rolls-Royce z roku 1927

A na jaké stroje se mohou návštěvníci těšit? Mezi motocykly budou zářit značky jako Indian, Harley Davidson 1000 z roku 1927 nebo Matchless, vyrobený v roce 1924.

Mezi automobily zase zaujme Rolls-Royce s rokem výroby 1927, ale k vidění budou i nablýskané automobily české výroby Laurin&Klement.

Odpoledne na letišti slibuje vydařenou leteckou show, jejímž vrcholem budou od 14 hodin akrobatické kousky Petra Jirmuse a Richarda Ponížila.

Kromě ukázek letecké akrobacie a skupinových průletů se mohou lidé pokochat také pohledem na repliky předválečných historických letadel, nebo obdivovat moderní vírníky. Slavnostní vyhlášení vítězů odborné a divácké soutěže elegance je v 17 hodin.