Autorům sokolské výstavy se podařilo získat cenné předměty a materiály, jak z oficiální sbírky, tak od jednotlivých občanů.

„Zhruba polovinu exponátů máme zapůjčenou z Národního muzea v Praze, z jejich depozitáře v Terezíně. Druhá polovina je od místního Sokola a hranických a drahotušských občanů,“ uvedl kurátor výstavy Marek Suchánek.

„Mezi nejzajímavější exponáty patří určitě hrot žerdi sokolského praporu, takový kovový sokolík, který dělal Josef Mánes. Potom zde máme třeba metrovou dřevěnou sošku sokola z devatenáctého století. Tu si nechal vyrobit zakladatel Sokola Jindřich Fügner,“ vypíchl kurátor.

Více než sto let stará je ale podle něj většina vystavovaných předmětů. K vidění jsou sokolské kroje, prapory, i cvičební nástroje jako například bradla nebo koza z počátků dvacátého století.

Nechybí ani historické fotografie a plakáty. „Máme zde také krojovanou rodinku, která stojí před velkou fotkou sokolovny. Snažili jsme se, ať to vypadá, jakože z ní ta skupinka vychází,“ přiblížil dále Marek Suchánek.

Hranický Sokol vznikl v roce 1887 na ustavující schůzi, při které byl zvolen prvním starostou Antonín Kunz. Na vlastní hranickou sokolovnu si však museli členové spolku počkat dlouhých jednačtyřicet let. Ta byla totiž slavnostně otevřena až v roce 1928. Právě devadesát let od tohoto slavnostního okamžiku výstava připomíná.

Nejedná se však o jediné významné jubileum, které na letošek připadá, a je se Sokolem spjato. Městská kulturní zařízení výstavu pořádají také v rámci oslav stoletého výročí vzniku Československa.

„Sokolové se na vzniku první republiky výrazně podíleli, takže to chceme taky připomenout,“ uvedla ředitelka MKZ Naďa Jandová.
Výstava bude na Staré radnici k vidění do neděle 27. května. 

David Král